Reklama

Wiadomości

Wodorowy potencjał. Siła napędowa przemysłu i transportu w Polsce

Autor. Twitter

Wodór nie bez powodu nazywany jest „paliwem przyszłości”. O perspektywach, jakie niesie ze sobą ten surowiec, rozmawiali uczestnicy panelu „Polska gospodarka wodorowa” podczas VI Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Reklama

W dyskusji moderowanej przez Tomasza Pelca, prezesa NEXUS Consultants, udział wzięli m.in. Marian Krzemiński - wiceprezes GAZ-SYSTEM, Umeda Tomoho - prezes Hynfra Energy Storage, Mazur Ewa - menedżerka ds. rozwoju rynkowego w RWE Renewables Poland, oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska.

Reklama

„GAZ-SYSTEM  jest odpowiedzialny za wysokociśnieniowy przesył gazu, który musi spełniać ściśle określone normy jakościowe. Spółka dysponuje potencjałem infrastrukturalnym umożliwiającym w przyszłości przesyłanie mieszanki wodoru z gazem lub czystego  wodoru, o ile zostaną dostosowane gazociągi i inne elementy systemu lub wybudowane dedykowane wodorociągi. Dodatkowo obecnie brakuje odpowiednich regulacji technicznych i rynkowych. " – powiedział Marian Krzemiński. Wiceprezes spółki podkreślił, że „do 2030 roku konieczne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak postępować z wodorem oraz jak go efektywnie wykorzystać w naszych działaniach".

Czytaj też

W trakcie debaty wiceprezes GAZ-SYSTEM stwierdził także, że spółka odgrywa kluczową rolę w inicjowaniu zmian w sektorze energetycznym. W związku z tym utworzony został oddzielny dział w spółce, który koncentruje się na strategii związanej nie tylko z wodorem, ale także z biometanem, amoniakiem oraz dwutlenkiem węgla. „Nasz młody, ambitny zespół doskonale rozumie wszystkie uwarunkowania rynku, zarówno na skalę krajową, jak i międzynarodową" – przekazał Krzemiński.

Reklama

Poruszony został również temat najważniejszych obecnie inwestycji w spółce. Jak stwierdził wiceprezes, jedną z nich jest zainicjowany przez Finlandię projekt Nordycko-Bałtyckiego Korytarza  Wodorowego. „Przedsięwzięcie ma na celu powstanie infrastruktury pozwalającej przesyłać duże ilości wodoru rurociągiem biegnącym przez kilka państw bałtyckich do Niemiec. Jesteśmy dumni, że możemy być sygnatariuszem tego porozumienia i aktywnie w nim współpracować. Zaangażowanie w projekty związane z wodorem stanowi dowód naszej determinacji w dążeniu do zrównoważonej przyszłości energetycznej" – powiedział wiceprezes GAZ-SYSTEM.

Czytaj też

W kontekście rosnącego zainteresowania wodorem w procesie dekarbonizacji przemysłu i transportu, Minister Ireneusz Zyska został spytany o zmiany i aktualizacje Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 roku. W odpowiedzi na pytanie minister stwierdził, iż Polska Strategia Wodorowa, którą rząd przyjął w listopadzie 2021 roku, jest pierwszym tego rodzaju dokumentem w Europie. „Trudno było oczekiwać, że stworzymy od razu strategię na miarę wyzwań, które czekają nas do 2030 roku i później. Naturalne jest, że musimy ją już pilnie aktualizować, ponieważ nowe technologie zdążyły się już rozwinąć, a na rynku pojawiły się innowacyjne projekty. W sektorze dzieje się bardzo dużo i wiemy, że jego potencjał jest znacznie większy niż przypuszczaliśmy w 2020 roku. Wykorzystanie naszego doświadczenia międzynarodowego daje nam podstawę do tego, abyśmy merytorycznie przystąpili do aktualizacji Polskiej Strategii Wodorowej" – powiedział Ireneusz Zyska. Jak dodał, aktualizacja dokumentu nastąpi już po wyborach samorządowych w 2024 roku.

Tomoho Umeda wytłumaczył, co jego zdaniem determinuje skalę produkcji wodoru. „Myślę, że jest to kwestia dostępnej przestrzeni, na której można rozwijać instalacje OZE służące do produkcji wodoru. Odpowiedzialność za politykę przestrzenną spoczywa na samorządach i to właśnie na tym poziomie mogą być ustalane warunki zagospodarowania terenu pod energetykę odnawialną" – powiedział prezes Hynfra Energy Storage. Jak dodał, „to właśnie poprzez podejmowanie decyzji na poziomie lokalnym możemy stworzyć odpowiednie ramy dla rozwoju OZE i produkcji wodoru, mając na uwadze ochronę środowiska i walkę z zmianami klimatycznymi".

W dyskusji głos zabrała także Ewa Mazur, która przekazała, iż RWE jest zaangażowane w rozwój 30 projektów wodorowych we współpracy z licznymi partnerami. „Kluczowym elementem jest fakt, że na rynkach, na których jesteśmy obecni - głównie w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii - rozwój projektów wodorowych nie spoczywa wyłącznie na barkach jednego podmiotu" – powiedziała.

Czytaj też

Mazur przybliżyła również plany inwestycyjne spółki na najbliższe lata. „W tym roku rozpoczynamy nasz pierwszy projekt pilotażowy o mocy 14 megawatów, który będzie kluczowy dla skalowalności technologii wodorowych. Po jego przetestowaniu, planujemy uruchomić kolejny projekt już o mocy 200 MW do 2025 roku, a następnie rozszerzyć go do 300 MW w 2026 roku. Firma już zamówiła elektrolizer o mocy 200 MW do tego projektu. (...) Przedsiębiorcy podejmują ryzyko finansowe, jednak widzą, że branża energetyczna podąża w kierunku, w którym wodór odgrywa coraz ważniejszą rolę. Mimo niepewności, decydują się na te inwestycje, zdając sobie sprawę z ich znaczenia dla przyszłej transformacji energetycznej" – stwierdziła Mazur.

Materiał sponsorowany

Reklama
Reklama

Komentarze