Wiadomości
Wiemy, kiedy Manuela Schwesig odwiedzi Polskę
Od kilku dni w mediach krąży informacja o planowanej oficjalnej wizycie przewodniczącej niemieckiego Bundesratu w Polsce. Ustaliliśmy, kiedy Manuela Schwesig odwiedzi polski Senat.
Jak oficjalnie ustalił portal Energetyka24.com, przewodnicząca niemieckiej Rady Federalnej, przyjedzie do Polski z oficjalną wizytą między 20 a 23 lutego 2024 roku.
⚠️ Jak dowiedział się oficjalnie portal @Energetyka_24, Manuela Schwesing, przewodnicząca niemieckiego Bundesratu, uda się do Polski z oficjalną wizytą w dniach 20–23 lutego 2024 r.
— Karol Byzdra (@ByzdraKarol) January 15, 2024
Wizyta Manueli Schwesig odbędzie się na zaproszenie marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. O będzie jej pierwsza podróż zagraniczna roli szefowej Bundesratu.
Czytaj też
Wywodząca się z frakcji SPD Schwesig, od dawna budzi wiele kontrowersji. Jest znana ze swojego silnego zainteresowania relacjami gospodarczymi z Rosją. Dodatkowo, założyła „proklimatyczną”, powiązaną z rosyjskim Gazpromem fundację Stiftung Klimaschutz, która wspierała budowę gazociągu Nord Stream 2 mimo narzucanych przez Stany Zjednoczone sankcji na tę inwestycję.
Jak poinformował niemiecki tygodnik „Welt am Sonntag”, pieniądze z Gazpromu płynęły do fundacji strumieniem przez lata. W oświadczeniu fundacji sporządzonym dla gazety czytamy, że zastrzyk gotówki trwał nieprzerwanie od lutego do listopada 2021 r., a w maju Gazprom przekazał rekordową sumę blisko 87 mln euro. Z funduszy miało skorzystać 80 usługodawców, w ramach których rozdysponowano 119 zamówień na łączna sumę 165 mln euro. Sprawą zainteresował się wówczas niemiecki wymiar sprawiedliwości, który zamierzał postawić premier landu, Manueli Schwesig, zarzuty karne za powołanie i upolitycznienie fundacji.
Czytaj też
Pomimo długotrwałej świadomości, że premier Schwesig działała na korzyść Rosji, a przez jej rząd powołana fundacja przyjęła ponad 190 milionów euro z Rosji, niemieckie władze nie widziały przeszkód w mianowaniu jej na stanowisko przewodniczącej Bundesratu.