Reklama

Wiadomości

Więcej LNG popłynie do Niemiec. Berlin podpisał nową umowę z Katarem

Autor. Canva

Ministerstwo energii Kataru ogłosiło nową umowę na dostawy LNG do Niemiec. Pierwszy ładunek skroplonego gazu ma przypłynąć w 2026 roku.

Reklama

Jak poinformował katarski minister energetyki Saad Sherida Al-Kaabi, gigant energetyczny Qatar Energy zawarł umowę na dostawy gazu płynnego do Niemiec. „To obowiązek dla ludności niemieckiej" - powiedział. Pytany o kwotę na którą opiewa umowa, nie chciał udzielić odpowiedzi.

Reklama

Gaz ma być sprzedawany amerykańskiej firmie Conoco Phillips, która dostarczy go do powstającego jeszcze gazoportu Brunsbütte. Dostawy mają rozpocząć się w 2026 roku i płynąc do Niemiec przez 15 lat, a ich roczny wolumen ma wynosić ok. 2 milionów ton.

Gaz na potrzeby zawartej umowy pochodzić będzie z dwóch katarskich złóż - North Field East i North Field South - leżących w Zatoce Perskiej u wybrzeży państwa.

Reklama

Czytaj też

Niemcy są największym rynkiem gazu w Europie i obecny kryzys wywołany wstrzymaniem dostaw z Rosji starają sobie zrekompensować inwestycjami w LNG. W tym celu ogłoszono budowę nowych gazoportów i wyczarterowano pięć pływających jednostek FSRU (Floating Storage Regasification Unit).

Z kolei Katar jest jednym z największych na świecie eksporterów LNG. Bogaty emirat posiada trzecie co do wielkości złoża gazu na świecie po Rosji i Iranie, z czego większość eksportu trafia do Azji.

Reklama

Komentarze

    Reklama