Reklama

Wiadomości

USA zakażą eksportu gazu do Europy aby zaspokoić własne zapotrzebowanie? Biały Dom odpowiada

Fot. Unsplash

Biały Dom wykluczył jakikolwiek zakaz lub ograniczenie eksportu gazu ziemnego tej zimy, aby pomóc złagodzić niedobory energii w Europie - podaje Reuters za źródłami w amerykańskiej admnistracji.

W marcu prezydent USA Joe Biden zobowiązał się do dostarczenia 15 mld m3 więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Europy po inwazji Rosji na Ukrainę i już przekroczył ten cel.

Dalsze analizy Białego Domu tylko utwierdziły poparcie dla trwającego eksportu, powiedziały źródła, chociaż rosnące koszty energii i mroźniejsza niż oczekiwano zima mogą przetestować zaangażowanie Bidena. "Zakaz nie był poważnie rozważany" - powiedział jeden z urzędników amerykańskich.

Czytaj też

Biden i jego doradcy przygotowują się na perspektywę, że Amerykanie, którzy mają problemy z inflacją, zapłacą tej zimy wysokie rachunki za ogrzewanie domu. Zapasy gazu ziemnego, podstawowego paliwa grzewczego, są na historycznie niskim poziomie po tym, jak amerykańskie firmy wyeksportowały rekordowe ilości do Europy w ostatnich miesiącach, aby wspomóc nasz kontynent cierpiący z powodu zmniejszonych dostaw z Rosji. I przy okazji sporo zarobić, bo państwa europejskie płacą za niebieskie paliwo amerkańskim spółkom znacznie więcej niż ktokolwiek inny.

Urzędnicy Białego Domu, zaalarmowani wzrostem inflacji do poziomu ponad 8%, badali wpływ na rynek ograniczenia eksportu energii, aby złagodzić ceny konsumpcyjne i podnieść krajowe zapasy. Jednak ta analiza tylko utwierdziła konsensus, że takie posunięcie byłoby zbyt ekstremalne i złamałoby kluczowe relacje z sojusznikami w Europie.

Kwestia ta nabrała nowego znaczenia w ostatnich tygodniach, gdy Biały Dom zagroził rafineriom ropy naftowej, że może powstrzymać je od eksportu paliw takich jak benzyna i olej napędowy, jeśli nie wzrosną krajowe zapasy.

Komentarze