Wiadomości
Unijny spór o zaciskanie gazowego pasa. Szereg krajów przeciwnych propozycji KE, w tym Polska
Hiszpania oczekuje, że kraje członkowskie UE podczas wtorkowego spotkania ministrów w Brukseli osiągną porozumienie w sprawie ograniczenia zużycia gazu ziemnego zimą o mniej niż 15 proc. i na zasadzie dobrowolności - powiedziała odpowiedzialna za hiszpański resort środowiska Teresa Ribera po przybyciu na posiedzenie.
Hiszpański rząd sprzeciwia się zmuszaniu konsumentów i firm do ograniczania zużycia gazu, argumentując, że kraj mocno zainwestował w infrastrukturę do importu i reeksportu gazu ziemnego do reszty UE.
„Myślę, że zobaczymy porozumienie, wszyscy rozumiemy, że kiedy ktoś prosi o pomoc, musimy odpowiedzieć" – powiedziała Ribera dziennikarzom w Brukseli przed spotkaniem unijnych ministrów. „Pomoc może przybierać różne formy, ale zwycięży duch współpracy" - dodała.
Czytaj też
Komisja Europejska wezwała w ubiegłą środę, aby od 1 sierpnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku państwa członkowskie UE zredukowały zużycie gazu o 15 proc. KE chce też mieć możliwość ogłoszenia unijnego „stanu ostrzegawczego" w sprawie bezpieczeństwa dostaw i w takim przypadku nałożenia obowiązkowej redukcji zużycia gazu we wszystkich państwach członkowskich.
Tym propozycjom szybko sprzeciwiła się jednak część krajów członkowskich, w tym Hiszpania, Portugalia, Grecja i Polska.
We wtorek ten temat ma być omawiany w Brukseli na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów energii państw UE.