Unijna komisja za obniżeniem celów dot. magazynowania gazu

Komisja energetyczna Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za obniżeniem celów dotyczących napełniania magazynów gazu. Komisja zgodziła się z państwami członkowskimi, że obowiązujące wysokie cele spowodowały wzrost cen gazu.
Przepisy UE dotyczące magazynowania gazu zostały wprowadzone w 2022 r. po zakłóceniach w dostawach spowodowanych inwazją Rosji na Ukrainę. Miały na celu zabezpieczenie gazu dla krajów unijnych na zimę.
Na początku kwietnia rządy państw członkowskich wezwały do złagodzenia przepisów, ponieważ obowiązek napełniania magazynów gazów w 90 proc. do 1 listopada spowodował wzrost cen gazu. Rynek był świadomy, że europejscy nabywcy muszą kupić duże ilości paliwa przed upływem wyznaczonego terminu – wyjaśnia agencja Reutera.
Prawodawcy w komisji energetycznej Parlamentu Europejskiego poparli w czwartek cel napełnienia 83 proc., który kraje mogą osiągnąć w dowolnym momencie między 1 października a 1 grudnia. W przypadku niekorzystnych warunków rynkowych kraje członkowskie miałyby możliwość uchylenia się od tego celu o cztery punkty procentowe.
Parlament UE zagłosuje nad swoim stanowiskiem w tej sprawie w maju. Możliwe, że wprowadzi zmiany do przyjętego przez komisję wniosku. Na koniec, prawodawcy unijni i państwa członkowskie będą dyskutować na temat ostatecznych zasad magazynowania gazu.
Zmiany będą dotyczyć celów UE w zakresie napełniania magazynów na lata 2026 i 2027. Możliwa jest też zmiana tegorocznego celu listopadowego, jeśli kraje i prawodawcy zatwierdzą je przed początkiem jedenastego miesiąca roku.
Referencyjne ceny gazu w UE spadły od lutego, a na początku kwietnia osiągnęły nawet niemal najniższy poziom od dziewięciu miesięcy. W ocenie Reutersa było to spowodowane obawami o skutki gospodarcze wojny handlowej prezydenta USA Donalda Trumpa, jak i naciskami na złagodzenie zobowiązań krajów Europy w zakresie zapełniania magazynów gazu.