• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

UE i USA chcą utrzymać wysoki poziom dostaw LNG

Fot. Canva

Przedstawiciele Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych zobowiązali się do współpracy na rzecz utrzymania w 2023 roku wysokich wolumenów dostaw amerykańskiego LNG do Europy.

Spotkanie grupy zadaniowej UE-USA ds. bezpieczeństwa energetycznego w miało miejsce Waszyngtonie w ubiegłym tygodniu. We wspólnym oświadczeniu obie strony stwierdziły, że dołożą wszelkich starań aby zapewnić dostawy gazu po cenach odzwierciedlających podstawy rynkowe.

W marcu tego roku Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone  uzgodniły wspólną deklarację w sprawie bezpieczeństwa energetycznego, w której określono plany dostaw dodatkowych 15 mld m3 amerykańskiego LNG do Europy w 2022 roku

Czytaj też

„Tylko w tym roku, od stycznia do października, z USA do Europy wyeksportowano ok. 48 mld m3 LNG, czyli o 26 mld m3 więcej niż w całym roku 2021. Opierając się na tym trendzie, grupa zobowiązała się do pracy nad utrzymaniem wysokiego poziomu dostaw LNG do Europy w 2023 r. o dodatkowe 50 mld m3 w porównaniu z rokiem ubiegłym" - czytamy w oświadczeniu.

Tym samym strony potwierdzają konsekwentne dążenie do zmniejszenia zależności od rosyjskich surowców energetycznych oraz będą dążyć o przyspieszenia przejścia w kierunku energetyki niskoemisyjnej.

Komentarze