Rośnie liczba wniosków o przyłączenie nowych źródeł gazowych. Przesył będzie tańszy?

Gaz-System w ostatnich miesiącach dostaje coraz więcej wniosków o warunki przyłączenia do sieci przesyłowej gazu nowych źródeł gazowych: elektrowni i elektrociepłowni. Zrealizowanie nawet części z nich może spowodować, że przesył gazu w Polsce będzie tańszy.
Jak podkreślił prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc w rozmowie z PAP, chodzi o jednostki duże, o mocy elektrycznej liczonej w setkach megawatów każda.
Jak oszacował, razem z już działającymi dużymi źródłami gazowymi, które mają moc elektryczną rzędu 3 GW, z tymi, które powstają i mają warunki przyłączenia – jak elektrownie Ostrołęka czy Grudziądz, i wraz z otrzymanymi ostatnio wnioskami, łączna moc elektryczna przekraczałaby 20 GW. Zapewnił, że Gaz-System będzie w stanie obsłużyć działanie tych elektrowni i dostarczyć do nich gaz.
Prezes Gaz-Systemu dodał, że gdyby udało się zrealizować nawet tylko część inwestycji z ostatnich wniosków, to możliwe będzie takie zarządzanie taryfami przesyłowymi operatora, że w efekcie przesył gazu w Polsce będzie tańszy.
Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu, firma Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego i zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce; jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu.