Reklama

Wiadomości

Rosja wznowi dostawy gazociągiem jamalskim?

Polski odcinek gazociągu Jamał. Fot. Europol Gaz

Rosyjski wicepremier mówi o gotowości wnowienia dostaw do Europy przez Gazociąg Jamalski, który od wielu miesięcy pozostaje pusty.

Reklama

W rozmowie z rosyjską agencją prasową TASS, wicepremier Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak powiedział, że „na rynku europejskim nadal brakuje gazu, a Rosja ma wszelkie możliwości wznowienia dostaw. Jak dodał, można to zrobić przykładowo poprzez gazociąg Jamał, „który z powodów politycznych nadal pozostaje niewykorzystany".

Reklama

Przypomnijmy, że w pod koniec kwietnia 2022 roku Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazu w ramach kontraktu jamalskiego. Powodem decyzji miała być odmowa polskiej strony na zapłatę za paliwo w rubach. Kreml jednostronnie nakazał europejskim klientom zapłatę w tej walucie. Nie było o tym mowy w kontraktach, niestety niektóre stolice ugieły się pod tym naciskiem. Kontrakt jamalski został bezprawnie zerwany przez Gazprom, gdyż obowiązywał do końca tego roku.

Czytaj też

13 maja br. polski rząd przyjął uchwałę wypowiadając porozumienia z Rosją w sprawie budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium RP i dostawach gazu.

Reklama

W rozmowie z TASS Nowak dodał, że gazociąg Turkish Stream nieprzerwanie tłoczy gaz do Europy. „Dyskutujemy nt. zwiększenia wolumenu dostaw po utworzeniu w Turcji hubu gazowego" – powiedział rosyjski wicepremier.

Po zaprzestaniu dostaw gazociągiem Jamalskim i wysadzeniu obu podwodnych odcinków Nord Strem, gaz do Europy płynie tylko nitką gazociągu Turkish Stream oraz ukraińskim systemem przesyłowym.

Budowę rurociągu Jamał-Europa rozpoczęto w 1994 roku. Pod koniec 1999 roku został on oddany do eksploatacji, a wraz z uruchomieniem ostatniej tłoczni w 2006 roku osiągnął projektową przepustowość 32,9 mld m3 rocznie.

Reklama

Komentarze

    Reklama