Rosja wznowi dostawy gazociągiem jamalskim?

Rosyjski wicepremier mówi o gotowości wnowienia dostaw do Europy przez Gazociąg Jamalski, który od wielu miesięcy pozostaje pusty.
W rozmowie z rosyjską agencją prasową TASS, wicepremier Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak powiedział, że „na rynku europejskim nadal brakuje gazu, a Rosja ma wszelkie możliwości wznowienia dostaw. Jak dodał, można to zrobić przykładowo poprzez gazociąg Jamał, „który z powodów politycznych nadal pozostaje niewykorzystany".
Przypomnijmy, że w pod koniec kwietnia 2022 roku Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazu w ramach kontraktu jamalskiego. Powodem decyzji miała być odmowa polskiej strony na zapłatę za paliwo w rubach. Kreml jednostronnie nakazał europejskim klientom zapłatę w tej walucie. Nie było o tym mowy w kontraktach, niestety niektóre stolice ugieły się pod tym naciskiem. Kontrakt jamalski został bezprawnie zerwany przez Gazprom, gdyż obowiązywał do końca tego roku.
13 maja br. polski rząd przyjął uchwałę wypowiadając porozumienia z Rosją w sprawie budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium RP i dostawach gazu.
W rozmowie z TASS Nowak dodał, że gazociąg Turkish Stream nieprzerwanie tłoczy gaz do Europy. „Dyskutujemy nt. zwiększenia wolumenu dostaw po utworzeniu w Turcji hubu gazowego" – powiedział rosyjski wicepremier.
Po zaprzestaniu dostaw gazociągiem Jamalskim i wysadzeniu obu podwodnych odcinków Nord Strem, gaz do Europy płynie tylko nitką gazociągu Turkish Stream oraz ukraińskim systemem przesyłowym.
Budowę rurociągu Jamał-Europa rozpoczęto w 1994 roku. Pod koniec 1999 roku został on oddany do eksploatacji, a wraz z uruchomieniem ostatniej tłoczni w 2006 roku osiągnął projektową przepustowość 32,9 mld m3 rocznie.