Reklama

Wiadomości

Rosja szuka nowych złóż, aby dostarczyć gaz do Azji

Fot. kremlin.ru

Rosja zwiększy poszukiwania gazu na wschodzie kraju, aby zapewnić dostawy do krajów partnerskich w Azji – powiedział rosyjski minister zasobów naturalnych Aleksander Kozłow.

Reklama

Na antenie programu telewizyjnego Rosja24 Kozłow oznajmił, że w najbliższy czasie Rosja planuje zintensyfikować poszukiwania nowych złóż energetycznych we wschodniej części kraju, w szczególności gazu, aby być w pełni zaspokoić zwiększające się dostawy do Azji.

Reklama

„Postawiliśmy sobie za priorytet eksplorację geologiczną oraz pomoc w poszukiwaniu zasobów mineralnych, zwłaszcza węglowodorów, aby być bliżej przyszłych konsumentów i infrastruktury transportowej" – Powiedział Kozłow.

Jak dodał, Rosja planuje rozwinąć sieć gazociągów biegnących na wschód, w szczególności do Chin, ponieważ jak stwierdził, „sprzedaż gazu dla dużego partnera jest gwarantem dochodów dla naszego państwa".

Reklama

Czytaj też

W ubiegłym tygodniu Władimir Putin zainaugurował wydobycie gazu ze złoża Kowykta, położonego we wschodniej części Syberii. Inwestycja kryjąca w sobie tyle surowca co wszystkie zasoby Kanady czy Kazachstanu, pozwoli na zwiększenie eksportu gazu do Azji i regionów Oceanu Spokojnego na najbliższe lata.

Nowe złoża nie gwarantują zarobku, gdy nie ma jak przetransportować gazu do odbiorców. Obecnie do Chin biegnie otwarty w 2019 roku gazociąg Siła Syberii, tłoczący ok. 38 mld m3 gazu rocznie. Szukając nowych rynków zbytu, Moskwa przedstawiła plany budowy drugiej nitki gazociągu do państw, które nie przyjęły limitu cenowego na rosyjskie surowce energetyczne.

W odpowiedzi na decyzję krajów G7 oraz państw członkowskich Unii europejskiej wprowadzenia limitu cen na ropę oraz gaz z Rosji, Władimir Putin podpisał dekret odwetowy zabraniający handlu z krajami, które przyjęły pułap cenowy.

Reklama

Komentarze

    Reklama