Reklama

Wiadomości

Rada UE przyjęła rozporządzenie w sprawie magazynowania gazu

Fot. European Council / Flickr.com

Rada Unii Europejskiej przyjęła w poniedziałek rozporządzenie, które ma zapewnić – pomimo zakłóceń na rynku – zapełnienie magazynów gazu w UE przed sezonem zimowym i w razie konieczności umożliwić współdzielenie tych zasobów w duchu solidarności.

Reklama

"Dzięki negocjacjom zakończonym w niecałe dwa miesiące Unia dysponuje od tej pory narzędziem, które nakazuje każdemu państwu członkowskiemu zgromadzenie wystarczających zasobów gazu przed sezonem zimowym i ułatwia dzielenie się tymi zasobami między państwami. Z zadowoleniem przyjmuję to bardzo praktyczne rozporządzenie, które w obecnym kontekście międzynarodowym pozwala umocnić europejską odporność energetyczną i faktyczną solidarność między państwami członkowskimi" - oświadczyła Agnes Pannier-Runacher, minister transformacji energetycznej Francji, która sprawuje do końca czerwca półroczne przewodnictwo w Radzie UE.

Reklama

Rozporządzenie przewiduje, że podziemne magazyny na terytorium państw członkowskich będą musiały zostać napełnione przynajmniej w 80 proc. przed zimą 2022/2023 oraz w 90 proc. przed kolejnymi zimami. Na szczeblu wspólnotowym w 2022 r. Unia postara się napełnić podziemne magazyny łącznie w 85 proc.

Czytaj też

Ponieważ pojemność magazynów gazu i sytuacje poszczególnych krajów znacznie się różnią, państwa członkowskie będą mogły w zależności od warunków spełnić wymogi w zakresie magazynowania jedynie częściowo i z uwzględnieniem skroplonego gazu ziemnego (LNG) i paliw alternatywnych. By uwzględnić sytuację państw członkowskich o znacznej zdolności magazynowania w porównaniu z krajowym zużyciem gazu, wymóg wypełnienia podziemnych magazynów będzie ograniczał się do 35 proc. średniego rocznego zużycia gazu państw członkowskich w okresie ostatnich pięciu lat - poinformowała Rada UE.

Reklama

Niektóre kraje nie dysponują instalacjami magazynowania na swoim terytorium, rozporządzenie przewiduje więc, że będą gromadziły 15 proc. swojej rocznej krajowej konsumpcji gazu w magazynach zlokalizowanych w innych państwach członkowskich oraz że będą miały w ten sposób dostęp do rezerw gazu magazynowanych w innych państwach.

Rozporządzenie przewiduje także obowiązkową certyfikację operatorów obiektów podziemnego magazynowania gazu przez właściwe organy państw członkowskich.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama