Wiadomości
PSG przeznaczyła 26 mln zł na gazyfikację Orawy i okolic
Polska Spółka Gazownictwa na spotkaniu w gminie Jabłonka podsumowała prace na rzecz rozbudowy sieci gazowej w regionie Orawy i okolicznych miejscowościach. W spotkaniu wzięli udział m.in. członek zarządu PSG ds. technicznych Marian Żołyniak, dyrektor Odziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie Paweł Firlej, a także przedstawiciele lokalnych samorządów, w tym gmin: Czarny Dunajec, Lipnica Wielka i Jabłonka.
Pierwszym etapem omawianej inwestycji była gazyfikacja gminy Jabłonka w oparciu o stację regazyfikacji LNG. Podkreślono szybki termin realizacji zadania – koncepcję przyjęto w lutym 2019 r., a stacja zaczęła działać już w grudniu 2020 r. Równie szybko wybudowano stację regazyfikacji w Lipnicy Wielkiej. Kolejne działania będą realizowane w 2024 r., a łącznie zostaną wybudowane ok. 43 km sieci gazowej. Potencjał miejscowości objętych planem inwestycyjnym to 1876 przyłączeń. Koszt realizacji wszystkich etapów inwestycji to ponad 26 mln zł.
Czytaj też
Region Orawy i okoliczne miejscowości do tej pory były niezgazyfikowane, dlatego stacje LNG w Jabłonce i Lipnicy Wielkiej umożliwiły dotarcie gazu nie tylko do odbiorców indywidualnych, ale też do budynków administracji samorządowej, szkół, remiz oraz ośrodków zdrowia. Możliwość przejścia na paliwo gazowe przełoży się na mniejszą emisję i zniwelowanie smogu, którego poziom w tym regionie jest bardzo wysoki.
Marian Żołyniak, członek zarządu ds. technicznych PSG podkreślił zalety gazyfikacji wyspowej. Zwrócił uwagę na opłacalność i szybkość realizacji inwestycji oraz bezpieczeństwo odbiorców. W związku z tym, że 1 m3 LNG to 621 m3 gazu ziemnego, PSG może docierać z gazem tam, gdzie do tej pory nie było to uzasadnione ekonomicznie. Podczas spotkania nawiązał również do wyzwań w zakresie obsługi biometanu i wodoru podkreślając, że PSG jest gotowe na ich podjęcie.
Czytaj też
Dyrektor Paweł Firlej podczas spotkania podkreślił znaczenie bezpieczeństwa energetycznego, jakie gwarantuje użytkownikom paliwo gazowe i rozbudowana sieć dystrybucyjna. Na poparcie swojej tezy przytoczył fakt, że wszystkie sieci elektroenergetyczne w Polsce w zeszłym roku przesyłały pakiet energii na poziomie 174 TWh, podczas gdy wszystkie sieci gazowe pośredniczyły w transporcie 220 TWh energii. Te dane pokazują, że gaz jeszcze przez długi czas będzie niezbędny dla funkcjonowania odbiorców indywidualnych i gospodarki.
Kolejne etapy inwestycji będą realizowane w 2024 r. i obejmą takie miejscowości jak: Chochołów, Ciche – Miętustwo, Dział, Koniówka, Piekielnik, Podczerwone, Ratułów, Wróblówka, Załuczne.