Reklama

Wiadomości

Dekada przemian - zarząd PSG o spółce [RELACJA]

Fot. PSG
Fot. PSG

Zazwyczaj to prezesi zadają pytania swoim podwładnym, lecz w dniu jubileuszu 10-lecia Polskiej Spółki Gazownictwa sytuacja odwróciła się, a zarząd spółki został spytany o swoje obserwacje dotyczące zmian, jakie miały miejsce w firmie przez ostatnią dekadę.

Reklama

Materiał sponsorowany

Reklama

„Spółka przez ten czas przeszła znaczący postęp i dynamiczny rozwój" – stwierdził Robert Więckowski, prezes PSG. „W tym okresie przeszła przez głęboką transformację i weszła w skład Grupy Orlen. Moi poprzednicy napotkali na wiele wyzwań i przeszkód. Dekadę temu musieli dokonać pełnej integracji sześciu polskich spółek dystrybucyjnych oraz ustanowić spójną strategię, tworząc tym samym solidne fundamenty dla nowego przedsiębiorstwa. Wydaje się, że jednym z najbardziej wymagających aspektów tego procesu było harmonizowanie struktur wszystkich tych spółek, szczególnie w kontekście technicznym" – uważa Więckowski.

Marian Żołyniak, członek zarządu ds. technicznych PSG uważa natomiast, że kolejnym znaczącym kamieniem milowym w historii naszej spółki było ogłoszenie w 2018 roku przez premiera programu przyspieszonej gazyfikacji kraju. „Wówczas przekonałem się, że gaz nie powinien być luksusowym towarem, lecz dostępny dla każdego mieszkańca naszego kraju. W tamtym czasie mieliśmy zgazyfikowane 57% powierzchni kraju. Ten ambitny program zakładał dalszy rozwój, aby osiągnąć poziom 75%, co zapewniłoby dostęp do błękitnego paliwa dla 90% naszych obywateli" – powiedział. „W ramach tego programu zakładano podłączenie aż 32 tysięcy nowych przyłączy i budowę 5 tysięcy kilometrów sieci gazowych. To zadanie stanowiło ważny krok w kierunku zapewnienia komfortu i jakości życia dla wszystkich naszych obywateli poprzez dostęp do czystego i ekonomicznego źródła energii" – dodał.

Reklama

Czytaj też

Wiceprezes stwierdził, że kolejnym kamieniem milowym w historii spółki było utworzenie drugiego oddziału PSG w Krośnie. Dzięki temu udało się zachować ponad 280 miejsc pracy w tym mieście, co miało istotne znaczenie dla lokalnej społeczności i gospodarki.

Ireneusz Krupa, członek zarządu ds. rozwoju inwestycji, ocenił je z perspektywy czasu. „W trakcie mojej pracy miałem okazję zająć się dziesiątkami tysięcy mniejszych projektów inwestycyjnych, co przekłada się na imponującą sumę finansową. W ostatnich latach, dzięki naszemu zaangażowaniu w rozwijanie i poszerzanie naszej sieci oraz wzrostowi wartości przedsiębiorstwa, zauważalnie wzrosły również nasze wydatki na inwestycje. Niejednokrotnie w ciągu ostatnich lat nasze wydatki te przekraczały rocznie 3 miliardy złotych. To ogromny wzrost, który znacząco wpłynął na poprawę efektywności funkcjonowania naszej firmy" – stwierdził Krupa.

„Przeszedłem do PSG z administracji publicznej, gdzie zajmowałem się zupełnie innymi kwestiami. Wtedy to nie było łatwo odnaleźć się wśród nowych, wyspecjalizowanych pojęć, dlatego postanowiłem skupić się na słuchaniu i poświęcić wiele czasu na zrozumienie, o czym dokładnie jest mowa" – powiedział Jakub Kowalski, członek zarządu ds. operacyjnych. „Chcę podkreślić, że zaraz po moim dołączeniu do zarządu PSG, wybuchła pandemia, co stanowiło znaczącą zmianę w sposobie zarządzania spółką. Firma, która wcześniej nie miała doświadczenia z pracą zdalną, musiała się szybko do niej przystosować. Dzisiaj chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że z różnych powodów praca zdalna może przynosić korzyści zarówno firmie, jak i samym pracownikom" – dodał Kowalski.

Czytaj też

Piotr Staroń, członek zarządu ds. ekonomiczno-finansowych stwierdził, że podczas procesu łączenia, firma była już imponująco duża, z kapitałem wynoszącym 14,5 miliarda złotych. „W tym roku planujemy osiągnąć jeszcze wyższą wartość bilansową przekraczającą 26 miliardów złotych. Utrzymywanie efektywności przy tak szybko rosnącej skali działalności wymagało znaczących nakładów finansowych, które były możliwe dzięki naszemu zdolnemu zarządzaniu. Poziom EBIT wyniósł 12 miliardów złotych, co umożliwiło nam inwestowanie w rozwój spółki i dalsze projekty".

„Jednak nie zapomnieliśmy również o naszych akcjonariuszach, wypłacając dywidendę w wysokości 5,3 miliarda złotych. Ostatnie dwa lata były wyzwaniem, szczególnie w kontekście zmienności rynków finansowych i wzrostu wskaźników inflacyjnych, co wpłynęło na naszą wrażliwość na rynek pieniężny zarówno krótko- jak i długoterminowy" – dodał.

Reklama

Komentarze

    Reklama