• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

PSG na VIII Kongresie Polskiego Przemysłu Gazowniczego

Fot. PSG

„Rynek gazu w nowych realiach" – pod takim hasłem rozpoczął się w poniedziałek 27 czerwca VIII Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego, podczas, którego przedstawiciele administracji rządowej, nauki i branży omawiają najważniejsze zagadnienia wpływające na rozwój polskiego gazownictwa. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa. Patronat honorowy kongresuobjęło Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wśród głównych partnerów wydarzenia jest Polska Spółka Gazownictwa. Pierwszego dnia kongresu przeprowadzono dwie sesje tematyczne: „Nowy model europejskich dostaw gazu" oraz „Stabilność i bezpieczeństwo systemu gazowego".

Prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Robert Więckowski uczestniczył w dyskusji w ramach panelu „Stabilność i bezpieczeństwo systemu gazowego". W sesji udział wzięli również Paweł Pikus, dyrektor departamentu elektroenergetyki i gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Andrzej Sikora, prezes zarządu Instytutu Studiów Energetycznych oraz Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego.

W czasie dyskusji został poruszony m.in. temat programu rozbudowy systemu sieci gazowej w obliczu polityki UE. Prezes Robert Więckowski podkreślił, że Polska Spółka Gazownictwa koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju, poprzez dostarczenie paliwa w sposób sprawny i bezpieczny zarówno odbiorcom zawodowym jak i indywidualnym. Obecna sytuacja sprawiła, że stoimy przed nowymi wyzwaniami. Obserwujemy duże zainteresowanie przyłączami, przykładowo – sami deweloperzy deklarują pokrycie kosztów przyłącza.

Czytaj też

Dyskusja w ramach panelu dotyczyła również rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii. – Sporo mówi się teraz o energii słonecznej. Pytanie jakie ona ma zastosowanie zimą? Prawie żadne. Rozwiązaniem jest oczywiście magazyn prądu, ale jednak gaz uzupełniony o gaz ekologiczny (biogaz, biometan) jest rozwiązaniem przyszłościowym. Nas, jako społeczeństwo na ten moment nie stać, aby przejść z dnia na dzień z gazu na inne źródła energii odnawialnej – podkreślił prezes PSG.

Prezes Robert Więckowski powiedział również o wyzwaniach jakie czekają branżę. – Naszą ambicją jest budowa gazociągów przystosowanych do przesyłu wszystkich gazów domieszkowych. Największym problemem jest jednak koszt przyłączenia biogazowni do naszej sieci, w istocie – kto ma ten koszt ponieść.

Uczestnicy panelu podjęli też kwestie m. in. rosnących kosztów emisji CO2, cyberbezpieczeństwa systemu gazowego oraz polityki regulacyjnej na rynku gazu.

Na drugi dzień Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego zaplanowane dyskusję o budowie gospodarki wodorowej w kontekście rozwoju przemysłu gazowniczego, rozwiązania systemowe dla dostaw gazu oraz technologie CCS/CCUS i ograniczenie emisji metanu.

  • PSG

Komentarze