Reklama

Wiadomości

Prezydent Duda mówił o gazie z Egiptu. Wspomniał o „przyszłych dostawach”

lng terminal
Tankowiec w terminalu LNG. Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Canva.com

Egipt jest jednym z najważniejszych partnerów Polski wśród państw arabskich - powiedział we wtorek w Kairze prezydent Andrzej Duda, dodając, że rozmowy z egipskim prezydentem dotyczyły też dostaw LNG.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą przebywa z oficjalną wizytą w Egipcie. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Kairze Andrzej Duda powiedział, że "Egipt jest jednym z najważniejszych partnerów Polski wśród państw arabskich".

Reklama

Prezydent Duda podkreślił, że ma nadzieje że "ta wizyta (...) będzie miała charakter przełomowy i że relacje, które tutaj przez te rozmowy polityczne prowadzimy od przedwczoraj zaprocentują także na przyszłość".

Andrzej Duda zapewnił, że "program wizyty był bardzo bogaty". Wymienił m.in. spotkanie z prezydentem Egiptu Abd el-Fatah es-Sisim i premierem Mustafa Madbulim, z którym otworzył wspólne Polsko-Egipskie Forum Gospodarcze w Kairze.

Reklama

Prezydent Duda mówił, że toczył rozmowy z egipskimi politykami m.in. o kwestiach energetycznych. "O przyszłych, mam nadzieję, dostawach z Egiptu gazu LNG do Polski do terminalu w Świnoujściu" - powiedział i dodał "w przyszłości mam nadzieje też do nowego terminalu, który zamierzamy ulokować w Gdańsku".

Czytaj też

Rozmowy dotyczyły również wspólnych europejskich zakupów gazu. "O potencjalnym kontrakcie, który w tej chwili negocjowany jest jeżeli chodzi o dostawy gazu do Europy przez KE na poziomie UE" - powiedział.

Tematem rozmów było też to, "w jaki sposób doprowadzić do tego, aby ziarno z Ukrainy (...) mogło trafić do krajów Afryki Północnej, mogło trafić do Egiptu". Prezydent zaznaczył, że 80 proc. całego zboża, które jest "zużywane w tym państwie" pochodzi właśnie z Ukrainy. "Powaga tej sytuacji, związana z sytuacją wojny na Ukrainie z punktu widzenia Egiptu i bezpieczeństwa żywnościowego w Egipcie jest ogromna" - powiedział.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama