Reklama

Gaz

Bloomberg: UE chce sprowadzać izraelski gaz także przez Egipt

Fot. kees torn / Flickr

Bloomberg podaje, że w Unii Europejskiej prowadzone są prace nad umową dotyczącą importu gazu z Izraela. To element szerszej strategii UE ukierunkowanej na zmniejszanie uzależnienia od surowców pochodzących z Rosji.

Z dokumentów, które opisuje Bloomberg wynika, że gaz z Izraela miałby trafiać do UE przez Egipt. Po jego dostarczeniu do tego kraju surowiec ma zostać skroplony i drogą morską przetransportowany do Unii Europejskiej.

Agencja informuje również, że w trójkącie UE - Izrael - Egipt planowane jest także zacieśnienie współpracy związanej z tzw. zieloną energią.

Czytaj też

W tym kontekście warto przypomnieć niedawne doniesienia tureckich mediów głoszące, że gaz z Izraela miałby trafiać także przez Turcję oraz wschodnią część Morza Śródziemnego.

W marcu spekulowano, że trwają zakulisowe negocjacje dotyczące budowy gazociągu z Izraela do Turcji. Magistrala miałaby pomóc w „spieniężeniu” potężnego złoża Lewiatan. Z Turcji surowiec trafiłby do Europy Południowej, pozwalając zmniejszyć nieco zależność od reżimu Władimira Putina.

Na początku lutego br. Recep Tayyip Erdoğan mówił: „Możemy korzystać z izraelskiego gazu ziemnego w naszym kraju, a poza tym możemy również zaangażować się we wspólne wysiłki na rzecz jego transportu do Europy”.

  • LNG

Komentarze