Wiadomości
Premier Saksonii: naprawmy Nord Stream, wróćmy do podstaw
Premier Saksonii Michael Kretschmer wielokrotnie zachęcał do odbudowy gazociągu Nord Stream, wysadzonego na dnie Bałtyku. „Musimy wrócić do podstaw” – przekonywał w ostatnim wywiadzie telewizyjnym.
W zeszłym tygodniu Michael Kretschmer w wywiadzie dla telewizji ZDF przekonywał do „przeprojektowania" niemieckiej transformacji energetycznej tłumacząc, że w obecnych warunkach geopolitycznych nie jest ona skuteczna. „Polityka energetyczna jest piętą achillesową każdej gospodarki" – powiedział premier Saksonii na wizji dodając, że Niemcy dowiadują się o tym fakcie w bardzo bolesny sposób. W swoje wypowiedzi zaznaczył również, że obecnie wysokie ceny energii odstraszają przemysł od inwestycji w kraju, dlatego jego zdaniem należy wrócić do „zdrowego systemu gospodarczego".
Für einen erfolgreichen Wirtschaftsstandort braucht es grundlegende Voraussetzung. Energie darf nicht knapp & teuer sein, sie ist d.Achillesferse einer jeden Volkswirtschaft. Wir müssen zurück zu d.Grundlagen, zu einem vernünftigen ökonomischen System.(SK) https://t.co/3T27xTqYtK pic.twitter.com/YKdk8eyS5G
— Michael Kretschmer (@MPKretschmer) August 25, 2023
Komentatorzy odbierają słowa polityka nie inaczej, jak chęć powrotu do taniego gazu z Rosji. Nie jest to tajemnicą, że niemiecka transformacja energetyczna pod pretekstem redukcji emocji CO2 i zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii, zakładała także zwiększenie importu gazu ze Wschodu. Jednakże wojna na Ukrainie znacząco zakłóciła długoletnie plany Niemiec w tym obszarze.
Czytaj też
W swoim niedawnym wywiadzie dla Wirtschafts Woche, Kretschmer przekonuje, że naprawa Nord Stream 1 to sprawa rozsądku , która zachęca do poszukiwania pokojowych negocjacji z Moskwą. "Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co przyniosą przyszłe pięć czy dziesięć lat (...). Właściwym objawem mądrej polityki jest zachowanie możliwie największej liczby opcji otwartych" - podkreśla premier Saksonii. Jednakże Patrycja Tepper, analityczka z Instytutu Zachodniego, zwraca uwagę, że choć Energiewende jest silnie związane z dostawami gazu rosyjskiego, polityka zagraniczna i decydowanie o najkorzystniejszych rozwiązaniach dla krajowej gospodarki jest daleka od obszaru kompetencji premiera Saksonii.