Wiadomości
Orlen zapowiedział kolejną obniżkę ceny gazu dla klientów biznesowych
PGNiG Obrót Detaliczny obniży w lipcu cenę gazu dla klientów rozliczających się według cennika „Gaz dla Biznesu” do 239,85 zł/MWh - podała w środę Grupa Orlen. Jak podkreślił koncern, to o 18 proc. mniej niż w czerwcu i prawie 70 proc. mniej w stosunku do cen obowiązujących na początku roku.
Grupa Orlen przekazała w środę, że ostatnie spadki notowań gazu na Towarowej Giełdzie Energii przełożyły się na kolejną w tym roku obniżkę ceny gazu w cenniku dla rozliczanych według cennika "Gaz dla Biznesu" klientów biznesowych spółki PGNiG Obrót Detaliczny. W lipcu cena dla tych odbiorców wyniesie 239,85 zł/MWh (netto, bez akcyzy), co oznacza, że będzie niższa o 53,58 zł/MWh - tj. o 18 proc. - niż w czerwcu (293,43 zł/MWh).
"Kolejna w tym roku obniżka cen gazu dla klientów biznesowych, to efekt wejścia PGNiG Obrót Detaliczny w skład silnej Grupy Orlen" - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki. "Stabilność finansowa, jaką zapewnia multienergetyczny koncern, pozwoliła PGNiG Obrót Detaliczny zmienić sposób ustalania ceny na bardziej elastyczny i odzwierciedlający sytuację na europejskim rynku gazu. Jednocześnie spółka może nadal gwarantować bezpieczeństwo dostaw gazu dla wszystkich swoich klientów" – ocenił.
Czytaj też
Zgodnie z wprowadzonym od 1 kwietnia 2023 r. nowym sposobem kształtowania cennika PGNiG OD, ceny w nim są indeksowane do notowań giełdowych. Cena dla klientów biznesowych korzystających z cennika "Gaz dla Biznesu" jest aktualizowana co miesiąc, a jej wysokość podawana z miesięcznym wyprzedzeniem - przypomniała Grupa Orlen.
Cennik "Gaz dla Biznesu" przeznaczony jest dla firm i instytucji oraz innych klientów biznesowych, którzy nie podlegają rozliczeniom na podstawie taryfy zatwierdzanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Szczegóły dotyczące sposobu obliczania cen w cenniku dostępne są na stronie spółki PGNiG Obrót Detaliczny.
PKN Orlen to największe polskie przedsiębiorstwo, spółka akcyjna z udziałem Skarbu Państwa w wysokości 49,90 proc. Koncern ma siedem rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Spółka działa na ponad 100 rynkach zbytu; koncentruje się na rynkach Europy Środkowej, Norwegii, Kanady i Bliskiego Wschodu.
W listopadzie 2022 r. Orlen formalnie zakończył proces przejęcia GK PGNiG, największego dostawcy gazu w Polsce, a wcześniej Grupy Lotos - drugiego w kraju dostawcy paliw. Do Grupy Orlen należy też Energa - producent energii elektrycznej.