Reklama

Orlen stawia na CNG. Rośnie liczba punktów do tankowania

Fot. www.solarisbus.com
Fot. www.solarisbus.com

PGNiG Obrót Detaliczny otworzył kolejną stację tankowania pojazdów sprężonym gazem ziemnym CNG, tym razem w Białymstoku. Placówka przeznaczona jest m.in. dla pojazdów komunalnych i ciężarowych. Wraz z jej otwarciem spółka Grupy Orlen obsługuje obecnie 40. takich punktów w Polsce.

Reklama

Stacja w Białymstoku, służąca do zasilania w CNG autobusów miejskich, pojazdów komunalnych i ciężarowych, to część projektu inwestycyjnego realizowanego przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG).

Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych, PSG – jako operator systemu dystrybucyjnego – została zobowiązana do wybudowania w całej Polsce 23 stacji do tankowania sprężonym gazem ziemnym; ich operatorem jest PGNiG Obrót Detaliczny, spółka należąca do Grupy Orlen.

Jak poinformował PGNiG Obrót detaliczny, stacja przy ul. ks. Stanisława Suchowolca 14 w Białymstoku to pierwszy ogólnodostępny punkt zasilania CNG w tym mieście i już 40. w Polsce. „Głównymi odbiorcami są przedsiębiorstwa z branży logistycznej, transportowej i komunalnej, ale ze stacji mogą korzystać wszyscy posiadacze pojazdów napędzanych CNG” – wyjaśniono. Spółka zaznaczyła przy tym, że placówka jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.

Reklama

„Otwarcie stacji CNG w Białymstoku stanowi ważny krok w wypełnieniu istniejącej luki na mapie Polski i bardzo liczę na to, że inwestycja pozytywnie wpłynie na poprawę jakości powietrza w regionie” – powiedział dyrektor biura sprzedaży w departamencie CNG i LNG PGNiG Obrót Detaliczny Paweł Wenerski. Wspomniał jednocześnie, że coraz więcej miast wymaga by wykonawcy zleconych zadań posiadali co najmniej niskoemisyjny tabor.

    „Jako wiodąca firma na rynku gazu, konsekwentnie promujemy zrównoważone rozwiązania i realizujemy cele ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych” – dodał Wenerski, cytowany w komunikacie spółki.

    PGNiG Obrót Detaliczny zwraca uwagę, że w myśl zapisów ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych pojazdy napędzane CNG mogą poruszać się po tzw. Strefach Czystego Transportu, które wprowadzane są w miastach w całym kraju. Spółka podkreśla też, że coraz więcej firm dostrzega zalety korzystania z tego paliwa, stanowiącego alternatywę dla benzyny i oleju napędowego.

    „To przede wszystkim niskoemisyjność, czyli ograniczenie emisji dwutlenku węgla, tlenków azotu i pyłu zawieszonego oraz redukcja poziomu hałasu, co ma istotne znaczenie na terenach zurbanizowanych” – wyjaśnia PGNiG Obrót Detaliczny.

    Reklama

    Według spółki, w Polsce ze sprężonego gazu ziemnego korzystają m.in. firmy kurierskie, pojazdy komunalne, jak np. śmieciarki oraz nowoczesne i ekologiczne autobusy gazowe.

    PGNiG Obrót Detaliczny, to podmiot wchodzący w skład Grupy Orlen, który zajmuje się sprzedażą gazu ziemnego w Polsce. W 2024 r. spółka informowała, że z jej usług korzysta około 7 mln klientów indywidualnych oraz małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.

      Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw, w tym także w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy i gazu, segment petrochemiczny, a także energetyczny, w tym z odnawialnych źródeł energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej o małe, modułowe reaktory SMR.

      Na początku stycznia tego roku Orlen ogłosił nową strategię do 2035 r. Koncern podał wówczas, że jednym z celów jego priorytetowych przedsięwzięć jest zwiększenie łącznego wydobycia gazu ziemnego ze złóż krajowych i zagranicznych w roku 2030 do 12 mld metrów sześc., w tym ze złóż w Polsce do 4 mld metrów sześc.

      Reklama
      Źródło:PAP
      Reklama

      Komentarze

        Reklama