Reklama

Wiadomości

Ogromny wzrost przychodów Gazpromu

Fot. Fot. Thawt Hawthje / Flickr

„Rosyjski gigant gazowy Gazprom osiągnie w tym roku przychody wyższe o 85%, rzędu około 100 miliardów dolarów, ponieważ ceny gazu ziemnego wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę przy znacznym ograniczeniu eksportu gazu z rosyjskich gazociągów do Europy” - powiedział analityk w piątek Financial Times.

„Dławiąc dostawy do Europy, Gazprom napompował ceny gazu ziemnego do poziomu trzykrotnie wyższego niż w zeszłym roku, co z nawiązką równoważy niższe ilości, które Rosja wysyła do Europy" - powiedział FT Ron Smith, analityk ds. ropy i gazu w BCS Global Markets. "Można postawić solidny argument, że Gazprom zarobi więcej na dostarczaniu mniejszej ilości gazu" - dodaje analityk.

Po stopniowym ograniczaniu przepływu przez kluczową trasę do Niemiec przez całe lato, zrzucając winę na problemy z naprawą turbin gazowych, Gazprom poinformował, że gazociąg Nord Stream pozostanie zamknięty na czas nieokreślony. Kreml obwinił za tę sytuację zachodnie sankcje. 

"W momencie wyłączenia 31 sierpnia przepływy Nord Stream 1 w wysokości 32 mln m3/dobę stanowiły około 3 proc. całkowitych dostaw w Europie. Choć to niewielka ilość, cząsteczki te trzeba będzie zastąpić znacznie droższymi metodami - albo ściągając dodatkowy LNG z rynku globalnego, albo niszcząc popyt w Europie" - powiedział Thomas Rodgers, analityk rynków gazu w Independent Commodity Intelligence Services (ICIS), w dniu, w którym Gazprom poinformował, że Nord Stream wstrzyma dostawy na czas nieokreślony.

Czytaj też

Według stanu na 2 września, pozostałe rosyjskie przepływy do Europy stanowiły około 7% europejskich dostaw, wliczając w to wysyłkę LNG, w porównaniu do ponad jednej trzeciej wszystkich dostaw do Europy pochodzących z Rosji o tej porze w zeszłym roku - zauważa ICIS.

UE chce ograniczyć dochody Putina z gazu. Komisja Europejska zaproponowała limit cenowy na rosyjski gaz obok szeregu innych rozwiązań mających na celu walkę z kryzysem energetycznym. Władimir Putin zagroził Zachodowi, że Rosja przestanie dostarczać wszystkie produkty energetyczne do Europy, jeśli UE i jej zachodni sojusznicy nałożą limity cenowe na rosyjską ropę i gaz ziemny.

Kilka państw członkowskich UE sprzeciwia się planowi Komisji Europejskiej dotyczącemu limitu cenowego na rosyjski gaz w obawie, że Putin dokona odwetu poprzez całkowite wstrzymanie wszystkich dostaw gazu rurociągowego do Europy.

Komentarze