Reklama

Wiadomości

Obniżka cen gazu dla MŚP. Rzecznik rządu komentuje

Fot.:Pixabay

Spółki kontraktują z wyprzedzeniem dostawy; gdy ceny na rynku spadają, to z pewnym opóźnieniem mogą obniżyć stawki dla odbiorców końcowych - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller pytany o obniżkę cen gazu PGNiG dla MŚP. Podkreślił, że sytuacja na rynku różni się w zależności od okresu.

We wtorek spółka PGNiG Obrót Detaliczny poinformowała o ponad 19-proc. obniżce cen gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o cennik "Gaz dla Biznesu".

Podczas czwartkowej konferencji w KPRM rzecznik rządu został zapytany, czy jest to analogiczna sytuacja jak w przypadku PKN Orlen, "że były bardzo wysokie marże w zeszłym roku i teraz udało się te ceny obniżyć".

Müller podkreślił, że sytuacja na rynku gazu, podobnie jak na rynku ropy naftowej, jest różna w zależności od okresu.

Czytaj też

"Przedsiębiorstwa często kontraktują z wyprzedzeniem pewne ilości gazu czy ropy, by zabezpieczyć odpowiedni poziom dostaw. Czasami niestety po wyższych cenach i wtedy te ceny odbijają się na klientach końcowych, a gdy jest możliwe, że ceny się zmieniają, to stopniowo, z pewnym opóźnieniem, również obniżają się ceny dla odbiorców końcowych" - wyjaśnił.

"Cieszy nas ta decyzja dotycząca obniżenia cen dla odbiorów. To jest dobra informacja i chyba z tego powodu pozostaje się tylko cieszyć" - dodał.

Wskazał, że również ceny węgla na rynku zmieniły się. "Głównie dlatego, że doprowadziliśmy do importu węgla w szerszym zakresie, również przedsiębiorcy komercyjni przecież zaczęli obniżać ceny, bo widzieli, że inaczej nie wytrzymają konkurencji" - powiedział Müller.

Źródło:PAP

Komentarze