Reklama

Wiadomości

Niemcy uruchomiły pierwszy terminal LNG

lng terminal
Tankowiec w terminalu LNG. Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Canva.com

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zainaugurował w sobotę w Wilhelmshaven pracę pierwszego w Niemczech terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Dzięki temu i innym terminalom LNG zaopatrzenie energetyczne Niemiec stanie się „niezależne od rurociągów z Rosji” - oświadczył Scholz, którego cytuje niemiecka ARD.

Reklama

Kanclerzowi w ceremonii towarzyszyli minister gospodarki Robert Habeck, minister finansów Christian Lindner oraz premier Dolnej Saksonii Stephan Weil.

Reklama

Scholz pochwalił szybkie tempo realizacji projektu. "To jest teraz nowe niemieckie tempo, w którym rozwijamy infrastrukturę" - powiedział.

"Naszym celem jest całkowite zrekompensowanie utraty rosyjskiego gazu także w nadchodzącym roku" - oznajmił kanclerz i dodał, że niemiecki rząd prowadzi ciągłe rozmowy z importerami gazu, a także wspiera zawieranie umów długoterminowych.

Reklama

Czytaj też

"Wyciągając lekcję z przeszłości musimy w przyszłości mniej uzależnić się od pojedynczych dostawców" - podkreślił Scholz.

Przez terminal do sieci ma trafiać rocznie około 6 proc. niemieckiego zapotrzebowania na gaz ziemny.

Surowiec będzie pochodził w dużej mierze z Norwegii, USA, krajów Zatoki Perskiej oraz w niewielkiej części z Holandii i będzie wprowadzany do niemieckiej sieci przesyłu gazu od czwartku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama