Wiadomości
Niemcy kupiły rury pozostałe po budowie Nord Stream 2. Do czego je wykorzystają?
Rury, które były przeznaczone dla gazociągu Nord Stream 2, mają zostać wykorzystane przy budowie planowanego terminalu LNG u wybrzeży bałtyckiej wyspy Rugia. Rząd Niemiec zakupił w tym celu zapasowe rury z gazociągu - potwierdziło w poniedziałek wieczorem w Berlinie ministerstwo gospodarki.
Według informacji portalu gazety "Ostsee-Zeitung" zakupiono kilka tysięcy rur. Ministerstwo stwierdziło: "Nie możemy podać żadnych informacji na temat liczby rur i kosztów, ponieważ umowy zostały zakwalifikowane jako poufne".
Czytaj też
Według wcześniejszych informacji rządu landu Meklemburgia-Pomorze Przednie rury Nord Stream 2 o łącznej długości 60 km są przechowywane w Sassnitz na Rugii. Ministerstwo podkreśliło, że wszystkie kwestie związane z sankcjami zostały wyjaśnione ze sprzedającym, spółką Nord Stream 2 AG.
Niemiecki rząd chce zbudować u wybrzeży Rugii pływający terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG). Obiekt ma pomóc w zabezpieczeniu dostaw gazu dla Niemiec, ponieważ nie otrzymują one już gazu z Rosji. Budowa gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie została zakończona. Jednak w związku z inwazją Rosji na Ukrainę nie wszedł on do eksploatacji - pisze agencja dpa.