Reklama

Wiadomości

Niemcy i Katar kłócą się o warunki dostaw LNG

Autor. Twitter / @Bundestag

Między Niemcami a Katarem pojawiły się trudności w negocjacjach długoterminowych kontraktów na dostawy LNG, pisze Reuters powołując się na źródła.

Reklama

Jak informuje agencja, spory dotyczą czasu trwania umów między krajami. Niemcy nie chcą zgodzić się na katarskie warunki podpisywania kontraktów na co najmniej 20 lat. Z drugiej strony Katar narzuca takie warunki, które nie pozwolą Berlinowi na przekierowanie gazu do innych regionów Europy.

Reklama

Według źródeł, w najbliższej przyszłości „nie oczekuje się" dostaw LNG z Kataru. Inne źródła podają, że niemieckie firmy gazowe wznowią rozmowy z Katarem w maju.

Czytaj też

W marcu br. niemiecki minister gospodarki Robert Habeck udał się do Kataru, by rozpocząć negocjacje zakładające alternatywne kierunki dostaw LNG. Współpraca zakładała także rozwój energii odnawialnej i poprawę efektywności energetycznej, jak zapowiedział wówczas Habeck.

Reklama

Wcześniej szef resortu oświadczył, że Niemcy zamierzają jesienią uniezależnić się od rosyjskiego węgla, a do końca 2022 r. niemal odciąć się od rosyjskiej ropy. Habek przyznał jednocześnie, że trudniej będzie pozbyć się zależności od rosyjskiego gazu, ponieważ Niemcy nie mają własnych możliwości importu LNG.

Reklama

Komentarze

    Reklama