Reklama

Wiadomości

Komisarz ds. energii UE dla E24: następny sezon grzewczy będzie trudny dla europejskiej gospodarki

Komisarz ds. energii UE Kadri Simson
Komisarz ds. energii UE Kadri Simson
Autor. Flickr/European Parliament

Zachęcamy państwa członkowskie do intensywnych przygotowań do następnego sezonu grzewczego, który może być bardzo trudny dla europejskiej gospodarki - powiedziała w odpowiedzi na pytanie Energetyka24.com unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

Reklama

Kadri Simson wystąpiła na konferencji z minister klimatu Anną Moskwą w warszawskiej elektrociepłowni Siekierki.

Reklama

Anna Moskwa zwracała uwagę na trudności, jakie napotyka polskie ciepłownictwo w związku z obciążeniem systemem handlu emisjami. Mówiła również o ogromnych wyzwaniach związanych z dekarbonizacją ciepłownictwa w Polska.

Ogłosiła również, że Polska przyogotwuje projekt "rosyjskiego ETS", czyli systemu zachęt i obciążeń mających na celu odchodzenie państw członkowskich UE od rosyjskich surowców energetycznych. Na razie nie podano jednak szczegółów.

Reklama

"Nie mam daty"

Podczas konferencji spytaliśmy komisarz ds. energii do kiedy Unia Europejska będzie mogła odejść całkowicie od rosyjskich surowców.

"Do tej pory Komisja Europejska nałożyła pięć pakietów sankcji na Rosję. Już pierwszy dotyczył sektora energetycznego. Poprzez te sankcje wpływamy w bardzo mocno na zdolności produkcyjne Rosji w zakresie ropy i wyrobów rafineryjnych.  Ponadto, większość zachodnich koncernów już opuściło rosyjski rynek. To oznacza, że już niedługo Rosja nie będzie w stanie produkować takich samych wolumenów ropy i wyrobów jej rafinacji jak przed wojną. Piąta runda sankcyjna dotyczy również importu węgla. Przewodnicząca Ursula von der Leyen ogłosiła już prace nad szóstą rundą sankcji, której możemy oczekiwać lada moment. Sankcje muszą być poparte konsensusem pomiędzy państwami członkowskimi i pracujemy nad  osiągnięciem tego z państwami które zrobiły mniej niż Polska w poszukiwaniu nowych dostawców, dywersyfikacji. Opracowaliśmy strukturę gazociągów, które mogą pomóc państwom bez dostępu do morza, tak żeby mogły odbierać LNG od innych krajów" - podkreśliła komisarz.

Czytaj też

"Zachęcamy państwa członkowskie do intensywnych przygotowań do następnego sezonu grzewczego, który może być bardzo trudny dla europejskiej gospodarki. To bardzo ważne, żeby pamiętać przy nakładaniu sankcji, że będą miały wpływ na rosyjską gospodarkę, ale nie możemy oczekiwać, że nie będą miały wpływu na naszą. Musimy być również przygotowani na to, że będą oddziaływać na nasze gospodarki. Nie mam dokładnej daty, bo wymagałoby to porozumienia między szefami rządów, ale przygotowujemy kolejną rundę sankcji" - przyznała na koniec polityk, która wcześniej pęłniła m.in. funkcję estońskiej minister gospodarki.

Podczas wizyty komisarz w Polsce doszło też do spotkania z prezesem PGE Wojciechem Dąbrowskim. Odbyło się ono przy okazji kongresu EKG, a jego tematem były zmiany mogące wesprzeć dekarbonizację polskiego sektora ciepłowniczego. Szef polskiego energetycznego giganta chciał poruszyć m. in. temat zmiany definicji efektywnego systemu ciepłowniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji, a także sprawę uwzględnienia kotłów elektrodowych do realizacji celów OZE w ciepłownictwie. Są to propozycje, które można włączyć do tworzonego obecnie pakietu Fit for 55, który ma być kołem zamachowym unijnej polityki klimatycznej. „Jako liderowi ciepłownictwa w Polsce zależy nam, by postulaty dotyczące zmian w pakiecie Fit for 55 były słyszalne w Unii Europejskiej” - oznajmił Dąbrowski.

Reklama

Komentarze

    Reklama