Reklama

Wiadomości

Jaka będzie przyszłość energetyki w Europie Środkowo-Wschodniej? Konferencja w Pradze

Uczestnicy debaty "Europa Środkowa a gaz z Rosji"
Uczestnicy debaty "Europa Środkowa a gaz z Rosji"
Autor. Daniel Czyżewski/Energetyka24.com

Staliśmy się ofiarami tej wojny na polu energetycznym. Tak jak nie oszczędza się na zbrojeniach, tak samo nie powinniśmy oszczędzać na odpowiednio dopasowanej, zdywersyfikowanej infrastrukturze energetycznej – mówił w środę podczas konferencji „Europa Środkowa wobec wyzwań energetycznych” w Pradze pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.

Reklama

Podczas konferencji organizowanej w środę 12 października przez Fundację Polska Wielki Projekt oraz CEVRO Institute goście dyskutowali w trzech panelach poświęconych polityce energetycznej regionu oraz współpracy polsko-czeskiej. „Polsko-czeska konferencja w Pradze na temat polityki energetycznej w Europie Środkowej odbywa się w momencie, gdy nasz region stoi przed poważnymi wyzwaniami w tej dziedzinie. Wojna na Ukrainie, szantaż gazowy Rosji i zawirowania związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej sprawiły, że po raz pierwszy po II wojnie światowej zagrożone jest bezpieczeństwo energetyczne naszego kontynentu. Pojawiła się realna groźba ubóstwa energetycznego dotycząca milionów ludzi. To wyzwanie jest szczególnie trudne dla krajów Europy Środkowej, których gospodarka jest w dużej mierze oparta na paliwach kopalnych i które mają stosunkowo niewielki zasoby odnawialnych źródeł energii" – mówi Grzegorz Górny, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt.

Reklama

Podczas drugiej debaty, „Europa Środkowa a gaz z Rosji" sekretarz stanu Mateusz Berger podkreślał, że Polska od lat dywersyfikowała dostawy surowca.

„Od kwietnia tego roku Polska nie importuje ani metra sześciennego rosyjskiego gazu. Działania podjęte lata temu, budowa terminala LNG w Świnoujściu, który teraz jest rozbudowywany, aby osiągnąć większą przepustowość, otwarty dosłownie przed chwilą dzięki wieloletniej determinacji mojego poprzednika Piotra Naimskiego gazociąg Baltic Pipe we współpracy z Danią, spowodowały, że Polska zastąpiła cały gaz pochodzący z Rosji" – mówił.

Reklama

Czytaj też

„Jesteśmy w stanie wojny jako Europa, jako Zachód. Na szczęście nie ma ona charakteru militarnego, tylko hybrydowy, ekonomiczny. Odczuwamy ją dzisiaj wszyscy, Czechy i Polska również, poprzez rachunki za prąd i ciepło a także w galopującej inflacji" – dodał.

Sekretarz stanu porównał wydatki na infrastrukturę energetyczną do środków przeznaczanych na cele obronne. „Tak jak w czasie pokoju szykujemy się na wojnę nie patrząc na to, jak duża część PKB idzie na obronność, tak samo w tym momencie odrabiając lekcję nie powinniśmy oszczędzać w wydatkach na infrastrukturę energetyczną" – zaznaczył Mateusz Berger. „Staliśmy się ofiarami tej wojny na polu energetycznym. Tak jak się nie oszczędza na zbrojeniach, tak samo nie powinniśmy oszczędzać na odpowiednio dopasowanej, zdywersyfikowanej infrastrukturze energetycznej" – dodał. 

Pierwszy panel nosił tytuł „Fit for 55 a V4", uczestniczyli w nim m.in. europosłowie Alexandr Vondra i Zdzisław Krasnodębski. W trzecim, pt. „Przyszłość energetyki w Europie Środkowej: między atomem a wodorem" brali udział: prezes Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak, członek zarządu ČEZ Pavel Cyrani, dyrektor ds. transformacji energetycznej KGHM Polska Miedź Piotr Podgórski oraz Martin Durčák, szef czeskiego operatora sieci elektroenergetycznej ČEPS.

W drugim panelu, obok Mateusza Bergera uczestniczyli: ambassador-at-large ds. bezpieczeństwa energetycznego w MSZ Republiki Czeskiej Václav Bartuška, czeski wiceminister spraw zagranicznych Jaroslav Kurfurst oraz przewodniczący Rady Bezpieczeństwa i Obrony przy Prezydencie RP Przemysław Żurawski vel Grajewski. Pełny zapis transmisji można znaleźć na kanale Youtube Fundacji Polska Wielki Projekt (https://www.youtube.com/watch?v=8\_YHmH3hbvM).

Partnerami głównymi wydarzenia są Orlen Unipetrol i KGHM Polska Miedź, powstało ono we współpracy z Ambasadą RP oraz Instytutem Polskim w Pradze.

Reklama

Komentarze

    Reklama