Reklama

Wiadomości

Hiszpania podwoiła import gazu z Rosji

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez
Autor. Government of Spain/Domena Publiczna

Import gazu ziemnego z Rosji przez Hiszpanię wzrósł w maju ponad dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem.

Reklama

Rosja odpowiadała za 27,9 proc. hiszpańskiego importu gazu, ustępując jedynie Algierii – wynika z danych przedstawionych przez hiszpańskie Ministerstwo Energii . W maju Hiszpania zaimportowała równowartość 9 663 GWh gazu ziemnego z Rosji, co stanowiło wzrost o 121,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W maju 2023 r. całkowity import gazu ziemnego do Hiszpanii spadł o 5,4 proc. rok do roku. LNG stanowił 71,4 proc. importu, a dostawy rurociągowe - 28,6 proc. Import netto gazu ziemnego spadł w maju o 13,4 proc. rok do roku. Algieria była głównym dostawcą gazu ziemnego do Hiszpanii (oba kraje łączą dwa gazociągi na dnie Morza Śródziemnego), z udziałem 28,4 proc. dostaw, następnie Rosja z 27,9 proc. i Nigeria z 19,6 proc. Pomimo inwazji Rosji na Ukrainę i odchodzenia od rosyjskich surowców przez Europę, Hiszpania zwiększyła import LNG od początku wojny w lutym 2022 r.

Rząd grozi palcem

Wraz ze wzrostem importu LNG, hiszpański rząd podobno wezwał importerów skroplonego gazu ziemnego do niepodpisywania nowych umów na zakup rosyjskiego LNG, ponieważ największy nabywca rosyjskiego LNG w Europie stara się zmniejszyć zależność od moskiewskiego gazu.

Rząd Hiszpanii, za pośrednictwem wicepremier Teresy Ribery, która jest odpowiedzialna za politykę energetyczną kraju, wysłał w połowie marca list do Naturgy Energy, Repsol, TotalEnergies, Pavilion Energy, Enagás, Met Energy, Enet Energy, Energias de Portugal, Compañía Española de Petroleos i BP Gas & Power Iberia, wzywając je do niepodpisywania nowych kontraktów – wynika z listu, który przytacza Bloomberg.

Czytaj też

Apel nie jest wiążący prawnie, ponieważ w Europie nie obowiązują sankcje na rosyjski gaz, ale w liście i tak wezwano importerów LNG do "zintensyfikowania dywersyfikacji dostaw skroplonego gazu ziemnego i rezygnacji z dostaw z Rosji". Minister Ribera powiedziała agencji Reuters w maju, że wierzy, iż UE "prędzej niż później" podejmie decyzję o zakazie importu LNG z Rosji.

Największym eksporterem LNG z Rosji jest Novatek, drugim Gazprom. Monopol na obsługę w kraju oraz eksport poprzez gazociągi ma ta gruda firma, ale kluczowym graczem w gazie skroplonym jest Novatek, który nie należy do państwa, ale do bliskich Putinowi oligarchów – Leonida Mikhelsona i Giennadija Timczenko. Belgijskie media w kwietniu donosiły o tym, że Timczenko łamał sankcje sprzedając LNG Chinom przez port Zebrugge w Belgii.

Reklama

Komentarze

    Reklama