Reklama

Wiadomości

Przesyt LNG w Europie? Kolejka tankowców do hiszpańskich terminali

Fot. Flickr

Dziesiątki statków z dostawami LNG dryfuje u wybrzeży Hiszpanii w oczekiwaniu na rozładunek. Brakuje zdolności do regazyfikacji - podaje Reuters.

Ponad 35 tankowców pływa u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego, a 8 kolejnych jest zakotwiczonych w Zatoce Kadyksu. Jednocześnie, jak podaje agencja, Hiszpania w tym tygodniu oferuje jedynie sześć miejsc na swoich terminalach.

Hiszpański operator sieci gazowych Enagas zapowiedział wcześniej, że prawdopodobnie będzie zmuszony do zaprzestania rozładunku LNG z powodu nadprodukcji w swoich terminalach.

Reuters podaje, że problem pogłębia niski popyt ze strony hiszpańskiego sektora przemysłowego w obliczu spowolnienia gospodarczego, a także utrzymujące się od dłuższego czasu wysokie temperatury w kraju. Ponadto, armatorzy oczekują, że przed zbliżającą się zimą ceny LNG wzrosną, dlatego niektóre statki czekają na okazję i zwlekają z rozładunkiem.

Czytaj też

Ograniczenie dostaw gazu z Rosji skłoniło Europę do poszukiwania alternatywnych źródeł paliwa, w tym LNG. Jednakże napłynięcie znacznego wolumenu ładunku ujawniło niedobór mocy regazyfikacyjnych na całym kontynencie. Jeśli sytuacja nie zostanie szybko rozwiązana, możliwy scenariusz zakłada poszukiwania alternatywnych portów rozładunkowych poza Europą.

Hiszpania ma największy potencjał regazyfikacyjny spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Łącznie w kraju działa sześć terminali LNG.

Długie kolejki do rozładunku zbiegły się w czasie z ogłoszoną w tym tygodniu decyzją Pekinu o wstrzymaniu dostaw nadwyżek LNG do innych krajów, w tym Europy, w celu zapełnienia własnych magazynów gazu przed nadchodząca zimą. Reuters przewiduje, że część statków nie oczekując na rozładunek, popłynie do Azji, pogłębiając tym samym kryzys energetyczny w Europie.

Komentarze