Reklama

Wiadomości

Gazprom zmniejsza dostawy gazu do separatystycznego Naddniestrza

Fot. Flickr / Raymond Zoller

Rosyjski koncern Gazprom ogłosił zmniejszenie dostawy gazu ziemnego do Naddniestrza, podały w poniedziałek władze tego separatystycznego regionu Mołdawii cytowane przez kiszyniowskie media.

Według deklaracji władz Naddniestrza w październiku wielkość dostaw gazu zredukowana zostanie o 30 proc., zaś w listopadzie ograniczenie przesyłu ma wynieść 40 proc.

Kiszyniowski portal Stiri odnotował, że poprzez ograniczenie dostaw surowca przez Rosję w krótkim okresie może dojść do utrudnień w pracy elektrowni Cuciurgan położonej w Naddniestrzu.

W poniedziałek wicepremier Mołdawii Andrei Spinu zapowiedział, że władze w Kiszyniowie są przygotowane na zmniejszenie dostaw prądu w ślad za redukcją gazu do elektrowni Cuciurgan, a także nie spodziewają się, aby w październiku obiekt ten miał zredukować produkcję energii.

Czytaj też

Spinu sprecyzował, że obecnie obiekt ten zapewnia Mołdawii około 67 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną.

1 października br. rząd Mołdawii został poinformowany przez koncern Gazprom o zmniejszeniu dostaw gazu ziemnego o 30 proc.

Niebawem rząd mołdawski rozpoczął negocjacje z władzami Rumunii w sprawie pomocy w dostawach energii. W czwartek rządy obu państw potwierdziły, że osiągnęły porozumienie w sprawie przesyłu 100 MW energii elektrycznej z Rumunii do Mołdawii.

Źródło:PAP

Komentarze