Reklama

Gaz

Holendrzy zamrozili patenty rosyjskich firm energetycznym - m.in. Gazpromu

Autor. Fot. Michell Zappa / Flickr

Holandia zamroziła patenty rosyjskich firm gazowych - wynika z ustaleń portalu NOS. Holenderski Urząd Patentowy (OCNL) potwierdza, że dotyczy to takich marek jak Gazprom, Rosnieft i Transnieft.

Reklama

Wojna gospodarcza między Europą a Rosją wpływa również na system, który chroni wynalazców przed fałszerzami. Tak więc decyzja OCNL utrudni rosyjskim firmom prowadzenie działalności na terenie Niderlandów.

Reklama

„Gazprom, Rosnieft i Transnieft znajdują się na europejskiej liście sankcyjnej i w rezultacie wszystkie ich aktywa w Europie są zamrożone" – przypomina NOS.

Portal wskazuje, że owe firmy posiadają w Niderlandach łącznie sześć patentów, które chronią m.in. czujniki sejsmiczne, konstrukcje turbin gazowych oraz inne wynalazki pracowników tych firm.

Reklama

Czytaj też

„Firmy często wykorzystują swój patent jako zabezpieczenie, aby móc np. uzyskać pożyczkę w banku. Obecnie rosyjskim firmom będzie trudniej prowadzić interesy w Holandii" – czytamy w portalu.

Po agresji na Ukrainę Rosja zamroziła patenty firm europejskich z „nieprzyjaznych krajów". Jak ocenia rzecznik patentowy Robbert-Jan de Lang decyzja ta dotknęła ponad tysiąc holenderskich patentów.

„Nasze firmy mogą ponieść straty gospodarcze, jeśli rosyjskie firmy zaczną bezkarnie je naśladować i sprzedawać jako swoje produkty" – powiedział NOS De Lang.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama