Reklama

Wiadomości

Gaz odnalazł się w sieci [KOMENTARZ]

Fot. www.psgaz.pl
Fot. www.psgaz.pl

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła Portal Przyłączeniowy 19 marca 2020 r. Do dziś wniosków o przyłączenie wpłynęło już blisko 160 tys.

Reklama

Za pomocą Portalu Przyłączeniowego można po prostu zawnioskować o dołączenie do sieci gazowej. Aplikacja dostępna jest na komputerach, tabletach i smartfonach, a klienci mogą z niej korzystać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W ciągu dwóch lat indywidualne konto na Portalu Przyłączeniowym założyło już ok 140 tys. użytkowników.

Reklama

„Z satysfakcją obserwujemy jak coraz większa liczba klientów w celu przyłączenia do sieci gazowej wybiera złożenie wniosku przez Portal Przyłączeniowy. Przez pierwszy rok funkcjonowania tego narzędzia skorzystało z niego ok. 73 tys. klientów, natomiast w drugim już ponad 75 tys. Aspiracją Polskiej Spółki Gazownictwa jest bycie innowacyjnym przedsiębiorstwem, dlatego Portal Przyłączeniowy będzie rozwijany i dostosowywany do oczekiwań naszych klientów także w kolejnych latach" – powiedział Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

Ostatnie dwa lata to czas naznaczony epidemią koronawirusa, gdy wiele firm i instytucji „głębiej" wchodziło do sieci proponując szersze możliwości zdalnego kontaktu z klientem. Polska Spółka Gazownictwa nie była tu wyjątkiem. Tym bardziej istotne z punktu widzenia strategicznych celów PSG było stworzenie prostego i łatwego w obsłudze mechanizmu, który umożliwi dołączanie do sieci gazowej kolejnych gmin i obszarów.

Reklama

Przypomnijmy – w 2022 r. Polska miała być zgazyfikowana w 90%, a obecnie poziom ten wynosi ok. 60%. To i tak spory postęp w porównaniu z tym, jak to wyglądało jeszcze kilka lat temu.

Czytaj też

Nowe funkcjonalności

Zgłaszanie zapotrzebowania przez klientów jest zatem bardzo istotne z perspektywy celów PSG. Portal Przyłączeniowy stale ewoluował. W 2021 r. podjęto decyzję o realizacji szeregu modyfikacji w portalu, takich jak między innymi:

  • udostępnienie mapy z podziałem geodezyjnym działek,
  • udostępnienie wraz z prezentacją na mapie w portalu przebiegu tras sieci gazowych,
  • poprawienie słownika teleadresowego, głównie poprzez zmniejszenie liczby pól niezbędnych do wprowadzenia adresu,
  • umożliwienie wyszukiwania obiektu przyłączanego po numerze działki.

Zmiana wywodzenia danych teleadresowych pozwala na sprawniejsze i bardziej ergonomiczne wyszukiwanie danych teleadresowych budynków oraz działek, zarówno tych planowanych jak i istniejących. Klient wprowadza nazwę województwa i miejscowości, a portal sam uzupełnia na tej podstawie pozostałe dane lokalizacyjne takie jak: powiat i gmina. Kryteria wyboru podpowiedzi ze słownika ulic zawężone zostały do konkretnej miejscowości w danym powiecie/gminie.

Kolejną zmianą jest dodanie możliwości wyszukania lokalizacji nieruchomości po numerze działki. W tym celu niezbędne jest ustalenie jej pełnego numeru. Dlatego PSG umieściła podpowiedź, jak go ustalić. Po jego wprowadzeniu mapa przybliża się do tej lokalizacji. Widząc swoją działkę, klient ma możliwość pinezką zaznaczyć lokalizację szafki gazowej. Taka forma prezentacji ułatwia nawigowanie i odnajdywanie wartości oczekiwanych przez klienta.

Do nowej ciekawej funkcjonalności z pewnością należy również udostępnienie widoku mapy w portalu. Dzięki temu klienci, którzy zakładają konto/logują się w portalu mogą sprawdzić online, czy ich budynki, nieruchomości znajdują się w zasięgu oddziaływania sieci gazowej. Prezentowana w portalu mapa ma dodatkową możliwość, która pozwala włączać i wyłączać odpowiednie warstwy map, tj. dane adresowe, ewidencję gruntów - działki, przebieg trasy sieci gazowej. Taka forma prezentacji mapy w portalu to również korzyści dla pracowników PSG. Klient wykonuje zdjęcie mapy. Następnie zapisany załącznik przesyłany jest do systemów spółki. Mapa zawiera wszystkie dane, w tym podział geodezyjny działek, zaznaczoną istniejącą siecią gazową oraz lokalizację szafki. Przekłada się to na ułatwienie pracy poprzez szybką lokalizację wniosku klienta na mapach Polskiej Spółki Gazownictwa.

  • PSG
Reklama

Komentarze

    Reklama