Reklama

Wiadomości

Europa zamyka największe złoże gazu. Ceny znów wystrzelą?

Autor. Envato

Największe złoże gazu ziemnego, położone w holenderskim Groningen, zostanie zamknięte z początkiem października – podaje Bloomberg powołujący się na źródła. Powodem mają być lokalne trzęsienia ziemi wyrządzające mieszkańcom poważne szkody.

Reklama

Jak informuje Bloomberg, z powodu lokalnych trzęsień ziemi spowodowanych wydobyciem gazu, holenderski rząd do końca miesiąca ma podjąć ostateczną decyzję o zamknięciu złoża Groningen.

Reklama

Problem jest poważny. Jak wynika z raportu holenderskiego parlamentu, destabilizacja geologiczna spowodowana odwiertami doprowadziła do blisko 1600 trzęsień o sile do 3,9 w skali Richtera i zniszczyła ponad 85 tysięcy budynków. Jedno z największych trzęsień miało miejsce w 2012 roku, gdy podczas wstrząsów zniszczeniu uległo ponad 3 tysiące budynków.

Czytaj też

Decyzja o zamknięciu złoża nastąpiła w wyniku presji politycznej, kilka dni po głosowaniu nad wotum nieufności wobec rządu premiera Marka Rutte w związku z oskarżeniami o opieszałość i brak reakcji na problem. Financial Times podaje, że po 60 latach eksploatacji w Groningen, koncerny Shell i ExxonMobil zarobiły łącznie 66 miliardów euro, podczas gdy do budżetu państwa wpłynęło przez ten czas ponad 360 miliardów euro. Jednak wraz z zyskami, w parze szły popękane domy i problemy zdrowotne mieszkańców. Doświadczać mieli oni bezsenności i palpitacji serca, zaś jeden z raportów badawczych ujawnił, że ci, którzy zamieszkiwali w bliskim sąsiedztwie trzęsień ziemi, byli narażeni na przedwczesną śmierć.

Reklama

„Państwo i firmy uzyskały ogromne zyski, ale zignorowały sygnały wskazujące związek między wydobyciem gazu a trzęsieniami ziemi. Kiedy ostatecznie to udowodniono, nie doceniono w pełni tego problemu" – powiedział w rozmowie z FT Tom van der Lee, polityk Zielonych. Dodał, że na rekompensaty dla mieszkańców wywołane trzęsieniami oraz wzmocnienia budynków wydano do tej pory 10 miliardów euro.

    Na wiadomość o zamknięciu złoża natychmiast zareagował rynek. Holenderskie kontrakty terminowe na gaz ziemny natychmiast wzrosły o ponad 30%. Analizy szacują złoże Groningen na ok. 450 mld m3 gazu ziemnego. To wolumen blisko trzykrotnie większy niż wartość europejskiego importu gazu z Rosji, jeszcze przed inwazją na Ukrainę. I mimo, iż złoże dostarczało stosunkowo niewielką ilość gazu na rynek europejski, miało ono kluczowe znaczenie jako rezerwa surowca. Obecnie Groningen będzie nadal działać na minimalnym poziomie, wydobywając ok. 2,8 miliarda metrów sześciennych gazu.

    Reklama
    Reklama

    Komentarze