Reklama

Wiadomości

Europa przetrwała zimę z rekordowymi zapasami gazu w magazynach

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

Z danych przedstawionych przez Gas Infrastructure Europe wynika, że wraz z dobiegającą do końca zimą europejskie magazyny w marcu zapełnione są w ponad 60 proc.. To o połowę więcej niż przed rokiem.

Reklama

GIE podaje, że całkowity stan zapełnienia magazynów gazu w Europie 1 marca wynosił dokładnie 60,64 proc., czyli ok. 66,1 mld m sześć. Wynik ten jest ponad dwukrotnie większy od analogicznego okresu ubiegłego roku, gdy już w połowie grudnia poziom zapełnienia spadł poniżej 60 proc.

Reklama

Analitycy podkreślają, że tegoroczny wolumen zmagazynowania surowca był wyższy o ponad 20 p.p. względem średniej sprzed ostatnich pięciu lat.

Czytaj też

Europa nie może jednak spocząć na laurach. Wysoki poziom gazu w magazynach wynika z rekordowo wysokiego importu surowca, a także ze zwiększonej światowej produkcji. Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) Fatih Birol wielokrotnie podkreślał, że kolejna zima może okazać się znacznie trudniejsza. „Rosja zagrała kartą energetyczną i nie wygrała. Ale stwierdzenie, że Europie udało się już wygrać bitwę energetyczną, byłoby zbyt mocne" – powiedział w rozmowie z Financial Times.

Reklama

Jego zdaniem Europa może stanąć przed obliczem kryzys gazowego. Państwa chcące wypełnić lukę po rosyjskim gazie, będą importować znaczne ilości skroplonego gazu ziemnego, którego światowe moce produkcyjne nadal są zbyt ograniczone.

Reklama

Komentarze

    Reklama