Reklama

Wiadomości

Deutsche Bank: Niemcy tej zimy będą palić chrustem

Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Pixabay

Według analityków Deutsche Bank, mieszkańcy Niemiec mogą tej zimy zacząć używać drewna opałowego jako źródła ogrzewania swoich domów z powodu ograniczonych dostaw gazu z Rosji.

Reklama

Analitycy prognozują, że zużycie gazu w Niemczech będzie o dziesięć procent niższe niż w 2021 r. dzięki oszczędnościom gospodarstw domowych i wyższym cenom. „Węgiel kamienny i brunatny będą mogły zastąpić gaz ziemny w energetyce przemysłowej" – mówią.

Reklama

Należy zauważyć, że obecnie istnieje zbyt wiele „niewiadomych" w zakresie tego, czego można oczekiwać od dostaw z innych krajów i zapotrzebowania na energię. Europa już zaczęła przygotowywać się na potencjalnie zimniejszy niż zwykle okres grzewczy, a obecna sytuacja wokół Ukrainy wciąż stawia pytania o przyszłą stabilność przepływów gazu ziemnego. Rosja już odcięła dostawy gazu do wielu krajów z powodu odmowy dokonywania płatności w rublach, której bezprawnie zażądał Kreml, więc kraje UE obawiają się, że wspólnota nie będzie w stanie zapewnić wystarczającej ilości energii bez alternatywnego źródła.

Czytaj też

„Zarówno oszczędności, jak i substytucja doprowadziły już do zmniejszenia zużycia gazu w Niemczech o ponad 14% rok do roku w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 roku" – powiedzieli analitycy Deutsche Bank. Stwierdzili też, że niektóre niemieckie firmy są zagrożone zamknięciem z powodu rosnących cen energii, co jeszcze bardziej skomplikuje sytuację.

Reklama

Od 11 lipca gazociąg Nord Stream jest w trakcie konserwacji. Prace remontowe potrwają do 21 lipca. W okresie remontu dostawy gazu do Niemiec przez NS1 nie będą realizowane. Tymczasem Ukraina zaapelowała , aby Kanada, gdzie znajduje się turbina NS1 w pracach konserwacyjnych, nie zwracała jej Niemcom, bo narusza to sankcje na Rosję. Ottawa była gotowa zwrócić turbinę, ale... sam Gazprom uważa, że nie może jej odzyskać, przez „brak dokumentów".

Szef Federalnej Agencji Sieci Klaus Müller powiedział w lipcu, że niemieckie rezerwy gazu ziemnego wystarczą na jeden do dwóch miesięcy, jeśli rosyjskie dostawy zostaną odcięte. Obecnie niemieckie magazyny gazu są zapełnione tylko w około 60 proc., czyli mniej więcej na poziomie średniej unijnej. Gazowa przestrzeń magazynowa w Polsce wypełniona jest w ponad 97 proc.

Reklama

Komentarze

    Reklama