Reklama

Wiadomości

Bułaria podpisuje 13-letnią umowę na dostawy gazu z Turcji

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Pixabay.com

13-letnią umowę na tranzyt 1,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie z Turcji do Bułgarii podpisały państwowe spółki gazowe - Bulgargaz i BOTAS.

Reklama

Umowa została podpisana przez ich prezesów, Denitsa Zlateva i Burhana Yozcana, i obejmuje połowę niezbędnej dla Bułgarii ilości błękitnego paliwa, które obecnie jest przesyłane przez Grecję – podaje Euractiv.com.

Reklama

Na uroczystości obecni byli ministrowie energii obu krajów, Rosen Hristov i Fatih Dönmez. Umowa między Bułgarią i Turcją otwiera nowy korytarz gazowy z Turcji do krajów bałkańskich i UE. "Bulgargaz" otrzymuje prawo do zakupu skroplonego gazu, który będzie rozładowywany w pięciu tureckich terminalach LNG, a następnie tranzytowany do Bułgarii przez turecką sieć gazową.

Czytaj też

Osobno Bułgaria ma długoterminowy kontrakt na import 1 mld m3 azerskiego gazu rocznie po korzystnych cenach, a rząd bułgarski ma udziały w budowanym terminalu gazu skroplonego w Aleksandropolis, skąd trafi co najmniej 0,5 mld m3.

Reklama

Bulgargaz zachowa prawo do zawierania odrębnych kontraktów z preferowanymi dostawcami gazu, ale trwają negocjacje z BOTAS w sprawie wspólnych zakupów gazu skroplonego od firm amerykańskich i norweskich.

Bułgaria próbuje wciągnąć do ogólnej umowy Rumunię, by wynegocjować lepsze ceny. "Wraz z podpisaniem tego kontraktu Bulgargaz uzyskał dostęp do terminali i sieci BOTAS. Daje to możliwość kupowania gazu od wszystkich światowych producentów i rozładowywania go tam, gdzie jest to dla nas najbardziej wygodne" - powiedział Rosen Hristov po podpisaniu umowy. Według niego, umowa jest kluczowa dla regionu i rynku europejskiego.

Unia Europejska zmniejszyła import rosyjskiego gazu z ok. 40 proc. w 2021 r. i wcześniej do ok. 25 proc. w 2022 r. Komisja Europejska szacuje, że w 2027 r. wspólnota będzie w stanie odejść całkowicie od rosyjskiego gazu. Jednocześnie rekordy biją zakupy LNG, w wielu państwach planowana jest rozbudowa infrastruktury.

Reklama

Komentarze

    Reklama