Reklama

Wiadomości

Bułgaria: zawarto umowę o dostawach paliwa jądrowego z francuską firmą Framatome

Autor. Wikimedia/Domena Publiczna

Władze Bułgarii podjęły kolejny ważny krok w celu dywersyfikacji dostaw paliwa jądrowego do elektrowni w Kozłoduju nad Dunajem - w piątek podpisano porozumienie o dostawach z francuską firmą Framatome. Tydzień wcześniej podpisano analogiczną umowę z amerykańskim koncernem Westinghouse.

Reklama

Dostawy z Francji będą realizowane od 2025 roku. Francuskie kasety z paliwem dla jednego z dwóch reaktorów zostały opracowane na licencji rosyjskiej firmy TWEŁ, która dostarczała paliwo dla bułgarskiej siłowni atomowej od początku jej powstania w 1974 roku i są w pełni kompatybilne z reaktorem.

Reklama

Na razie Bułgaria dysponuje zapasami paliwa do 2024 roku dla jednego z reaktorów i do 2025 roku dla drugiego. "Po podpisaniu dwóch umów została zagwarantowana pełna dywersyfikacja dostaw" – stwierdziło w komunikacie ministerstwo energetyki w Sofii. W listopadzie parlament Bułgarii przyjął uchwałę o konieczności odcięcia się od rosyjskich dostaw z uwagi na komplikacje spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę.

Czytaj też

Elektrownia atomowa w Kozłoduju dysponuje dwoma reaktorami o mocy po 1000 megawatów każdy, które dostarczają ok. 35 proc. energii elektrycznej w kraju.

Reklama

W pierwszej połowie 2022 roku Bułgaria wstrzymała import rosyjskiego gazu ziemnego i zagwarantowała sobie dostawy z alternatywnych źródeł. Z Rosji wciąż dostarczana jest ropa dla petrochemicznego kombinatu Neftochim-Łukoił w Burgas, który jest własnością rosyjskiej firmy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama