Reklama

Wiadomości

„Biometan jako odnawialny gaz przyszłości”. Spółki deklarują gotowość zmiany [RELACJA]

Autor. Energetyka24

Paneliści DISE Energy zgodzili się – biometan to paliwo przyszłości. Do jego wdrożenia przygotowują się zarówno producenci, jak i operatorzy sieci.  

Reklama

Dyskusję o biometanie rozpoczęła Katarzyna Harpak, Poland Programme Manager, European Climate Foundation: „Gaz znalazł się w taksonomii, ale każdy projekt gazowy musi spełnić wiele warunków, by otrzymać finansowanie. Warunki dotyczące emisyjności są bardzo restrykcyjne – to sprawia, że finansowane mogą być praktycznie tylko projekty oparte na biometanie. Nawet jeśli projekt gazowy zakwalifikuje się do finansowania, instalacja musi być w 100 proc. przygotowana do spalania gazów odnawialnych już 2035 roku”.  

Reklama

Zdaniem ekspertów, Polska posiada ogromny potencjał do produkcji biogazu, a polskie firmy dysponują najbardziej zaawansowanymi technologiami w tym obszarze. Jak wskazał Leszek Mańk, Prezes Zarządu PGNiG BioEvolution, będącej częścią Grupy ORLEN, biogaz może w najbliższych latach stać się kluczowym składnikiem miksu energetycznego kraju. Firma pełni ważną rolę we wdrażaniu projektów biogazowych oraz biometanowych, które są częścią strategii ORLEN2030.  

Czytaj też

Zgodnie z określonymi kierunkami rozwoju, w ciągu najbliższej dekady Grupa ORLEN stanie się jednym z wiodących polskich producentów biometanu. Prezes Mańk poinformował, że planowane inwestycje wyniosą 10 mld zł do końca obecnej dekady. Firma planuje zrealizować wiele projektów w krótkim czasie, a jej strategicznym celem jest produkowanie jednego miliarda metrów sześciennych biogazu rocznie do 2030 roku. Prezes dodaje, że sytuacja w spółce, jak i całej Grupie ORLEN, wskazuje, że ambitne cele PGNiG BioEvolution zostaną zrealizowane zgodnie z przewidywaniami. Zapytano też o to, jak wygląda model biznesowy spółki. Leszek Mańk wyjaśniał, że strategia jest cały czas aktualizowana i tworzone są nowe modele.  - Działamy bardzo elastycznie, aby zbudować ponad 100 instalacji do 2030 r. Już teraz w portfelu PGNiG posiada sporo potencjalnych projektów, zarówno greenfield, jak i brownfield, na których chcemy przeprowadzić akwizycję. Analizujemy biogazownie w Polsce pod kątem potencjalego zakupu. Spoglądamy również na rynki zagraniczne. Do naszych zainteresowań należy także bioLNG. Ponadto chcemy maksymalnie wykorzystywać local content i współpracować z samorządami, lokalnymi społecznościami i przedsiębiorstwami – mówił podczas DISE. 

Reklama

Czytaj też

Jakub Kowalski, Członek Zarządu ds. operacyjnych Polskiej Spółki Gazownictwa opowiedział o planach spółki w zakresie biometanu:  - Jesteśmy gotowi na biometan. Chcemy, by wszystkie sieci, które będziemy budować, były gotowe na domieszki biometanu, domieszki wodoru i czysty biometan. Niestety, jeszcze tych zielonych gazów nie ma. Wydaliśmy 115 warunków dopuszczenia przyłączenia biometanowni i wciąż ani jedna nie została przyłączona. Jednostki takie powstają, jednak ich właściciele wybierają inne modele biznesowe, np. zasilają moduły kogeneracyjne czy obszarowo produkują ciepło na potrzeby mieszkańców. Próbujemy ten stan rzeczy zmieniać, ale potrzebujemy systemu wsparcia, zachęt czy dopłat oraz zmian legislacyjnych”.

Reklama
Reklama

Komentarze