Reklama

Wiadomości

Berger dla E24: możliwe szybsze oddanie terminala LNG w Gdańsku

Fot.: Klaipedos Nafta
Fot.: Klaipedos Nafta

Możemy mówić o skróceniu procesu oddania terminala FSRU w Gdańsku o 1-1,5 roku, ale nie o połowę. To są zbyt zaawansowane procesy technologiczne i środowiskowe” - powiedział w rozmowie z Energetyka24.com Pełnomocnik Rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.

Reklama

Mateusz Berger brał udział w podpisaniu umowy między Gaz-Systemem a GTS of Ukraine, tamtejszym operatorem, dot. współpracy w zakresie przesyłu gazu ziemengo. Ukraina m.in. miałaby w przyszłości korzystać z gazu, który trafiałby do Polski przez terminal LNG w Gdańsku.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Niemcy skorzystali z istniejącej infrastruktury, którą można było szybko przystosować. Te procesy oczywiście trwają, nie przeskoczymy od razu 3-5 lat jeżeli chodzi o rozbudowę samej infrastruktury z jednej strony. Z drugiej – kluczowe jest pozyskanie jednostek, których na świecie brakuje. Te które były dostępne, zostały zassane przez rynek" - odpowiedział sekretarz stanu spytany o to, dlaczego Niemcom udało się oddać swoje dwa pływające terminale LNG w Brunsbüttel i Wilhelmshaven w przeciągu kilku miesięcy od decyzji politycznej a Polce zajmie to 5-6 lat.

"Rozmawiamy z Polskim Funduszem Rozwoju co do modelu współpracy i pozyskania jednostek. Możemy mówić o skróceniu procesu oddania terminala FSRU w Gdańsku o 1-1,5 roku, ale nie o połowę. To są zbyt zaawansowane procesy technologiczne i środowiskowe" - dodał.

Czytaj też

Zapytaliśmy również Mateusza Bergera, czy rosyjska siatka szpiegowska, którą rozbiły polskie służby mogła mieć na celu infrastrukturę energetyczną. "Według moich informacji podejmowane są wszelkie działania by polska infrastruktura krytyczna była jak najlepiej zabezpieczona. Informacje dot. działań rosyjskiej siatki szpiegowskiej które do mnie dotarły przede wszystkim wskazują na czujność polskich służb, które zapobiegły jakimkolwiek wrogim działaniom" - odpowiedział minister.

Reklama

Komentarze

    Reklama