Wiadomości
Będzie porozumienie gazowe z Izraelem i Egiptem? KE przedstawiła propozycję
Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim UE zawarcie porozumienia z Egiptem i Izraelem w celu zwiększenia importu gazu ziemnego ze wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego - wynika z projektu dokumentu z 7 czerwca, do którego dotarła agencja Reuters.
Projekt porozumienia, który może jeszcze ulec zmianie i wymaga zatwierdzenia przez rządy zainteresowanych państw, wpisuje się w strategię dywersyfikacji dostaw gazu Unii Europejskiej a ostatecznie całkowitego odejścia od surowców energetycznych z Rosji.
"Gaz ziemny, który ma być dostarczany do Unii Europejskiej, będzie pochodził z Arabskiej Republiki Egiptu, Państwa Izrael lub z jakiegokolwiek innego źródła we wschodniej części regionu Morza Śródziemnego, w tym z państw członkowskich UE w tym regionie" - czytamy w dziewięciostronicowym dokumencie do którego dotarł Reuters.
UE publicznie ogłosiła, że zamierza zawrzeć trójstronne porozumienie z Egiptem i Izraelem przed latem, ale szczegóły projektu z 7 czerwca nie zostały podane do publicznej wiadomości. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma odwiedzić Kair w przyszłym tygodniu.
Czytaj też
Projekt porozumienia określa zasady wzmocnionej współpracy między trzema partnerami, ale nie mówi, ile gazu importowałaby UE, ani nie określa terminów dostaw. W dokumencie stwierdzono, że dostawy będą obejmować wykorzystanie infrastruktury do produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Egipcie, co spina się z planami tego północnoafrykańskiego kraju, by stać się regionalnym centrum gazu ziemnego.
W dokumencie zapisano, że protokół ustaleń będzie obowiązywał przez dziewięć lat od jego podpisania, choć część ta jest podana w nawiasie, co oznacza, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że może zostać zmieniona niż inne punkty.
Egipt eksportuje już stosunkowo niewielkie ilości gazu do UE, a oba kraje spodziewają się zwiększenia produkcji i eksportu w nadchodzących latach.
Według danych Refinitiv Eikon, Egipt wyeksportował 8,9 mld metrów sześciennych (mld m3) LNG w zeszłym roku i 4,7 mld m3 w pierwszych pięciu miesiącach 2022 r., choć większość z nich trafia do Azji.
Izrael jest na dobrej drodze, aby w ciągu najbliższych kilku lat podwoić produkcję gazu do około 40 mld m3 rocznie, ponieważ rozbudowuje projekty i włącza do eksploatacji nowe złoża - twierdzą przedstawiciele branży. Izrael powiedział, że ma nadzieję na zawarcie umowy na dostawy gazu do Europy, a także rozważa budowę gazociągu, którym będzie można eksportować więcej gazu do Egiptu.
W zeszłym roku UE zaimportowała 155 mld m3 gazu z Rosji, co stanowiło około 40% całkowitego zużycia w bloku państw.