Reklama

Wiadomości

Australijski gigant odkłada swoje plany wodorowe. Transformacja w cieniu zwolnień setek pracowników

Autor. Fortescue

Australijski gigant wydobywczy Fortescue odkłada w czasie ambitne plany wodorowe i zapowiada zwolnienie 700 osób, podaje Financial Review. Spółka wdrożyła nowy plan restrukturyzacyjny, który rzuca cień także na współpracę międzynarodową w zakresie produkcji niskoemisyjnego surowca.

Miliarder Andrew Forrest ogranicza swoje plany przekształcenia australijskiej giganta górniczego Fortescue w giganta w dziedzinie zielonego wodoru. Powodem decyzji mają być utrzymujące się wysokie ceny energii, które doprowadziły do konieczności restrukturyzacji firmy i redukcji 700 miejsc pracy.

Reklama

„Firma musi stale ewoluować, aby zapewnić, że pozostanie szczupła, będzie najlepiej przygotowana do realizacji swojej strategii i wygeneruje maksymalną wartość dla akcjonariuszy” – oznajmił Fortescue w oświadczeniu.

Czytaj też

Forrest wyznaczył sobie za cel produkcję 15 milionów ton zielonego wodoru do 2030 r., która jego zdaniem, wystarczyłoby na usunięcie 3/4 paliw kopalnych wykorzystywanych w produkcji amoniaku do nawozów. Jak tłumaczy źródło zaznajomione ze sprawą w rozmowie z Financial Times, w obliczu nowych realów i globalnych trendów, osiągnięcie tak ambitnego celu jest po prostu nierealne do tego czasu.

FT dodaje, w ostatnich latach Andrew Forrest, najbogatszy człowiek w Australii, zdecydowanie opowiadał się za zielonym wodorem, który miał potencjał rewolucjonizowania sektora przemysłowego i transportowego, zastępując tradycyjne paliwa kopalne. Jednak obecnie firma zmienia swoje podejście, ze względu na wysokie koszty oraz niski globalny popyt, które ograniczają realizację tych ambitnych planów. Jednocześnie spółka uspokaja i tłumaczy, że nie rezygnuje ze swoich planów, tylko zapowiada odłożenie ich w późniejszym czasie.

Jak czytamy na stronie internetowej spółki, Fortescue realizuje dziesiątki projektów dotyczących zielonej energii i wodoru na całym świecie, jednak z uwagi na ceny energii, spółka zawęziła swoje zainteresowania do czterech projektów zielonego wodoru w Stanach Zjednoczonych, Australii, Norwegii oraz Brazylii.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama