Reklama

Gaz

Ważna faza budowy pływającego gazoportu w Gdańsku

Terminal FSRU w Kłajpedzie. Fot.: Klaipedos Nafta
Terminal FSRU w Kłajpedzie. Fot.: Klaipedos Nafta

29 listopada br. spółka rozpoczyna wiążącą procedurę Open Season FSRU, która ma na celu weryfikację zainteresowania uczestników rynku mocą regazyfikacji Terminalu FSRU, poprzez złożenie wiążących długoterminowych zamówień na korzystanie z usług regazyfikacji FSRU, co uzasadni realizację wskazanego projektu przez GAZ-SYSTEM.

Projekt zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), zdolnej do wyładunku LNG, procesowego składowania i regazyfikacji LNG. Terminal FSRU ma być przystosowany do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie 6,1 mld m3 gazu rocznie.

Szczegóły procedury zostały określone w dokumencie Ogólne Warunki Realizacji procedury Open Season FSRU oraz jego załącznikach.

Podmioty zainteresowane uczestnictwem w procedurze Open Season FSRU powinny przedłożyć dokumenty rejestracyjne najpóźniej do dnia 27 grudnia 2021 r. do godziny 17:00 na adres:

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. ul. Mszczonowska 4, 02-337 Warszawa

oraz przesłać w tym terminie skan tych dokumentów pocztą elektroniczną na adres: [email protected].

Dopuszczalne jest złożenie dokumentów tylko w formie elektronicznej jedynie w przypadku podpisu kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Terminal LNG w Porcie Gdańskim został wpisany w 2020 roku na czwartą listę inwestycji, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (ang. Projects of Common Interest - PCI) w sektorze energetycznym zgodnie z rozporządzeniem nr 347/2013 w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej. 19 listopada 2021 roku Komisja Europejska przyjęła projekt piątej listy PCI, na której także uwzględniony został terminal LNG w rejonie Gdańska. Projekty PCI to kluczowe projekty infrastrukturalne, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na europejskim rynku energii. Ich realizacja ma wspierać politykę energetyczną i wyzwania klimatyczne w UE. Więcej o projektach PCI realizowanych przez Gaz-System dostępne jest na stronie internetowej.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Marek1

    Czy ktoś w W-wie zadaje sobie pytanie CO będzie w Gdańsku, jak taka jednostka wypełniona LNG eksploduje na redzie na skutek "awarii" ? No bo chyba NIE budzi wątpliwości fakt, że są i będą siły i państwa skrajnie NIEŻYCZĄCE sobie takiej infrastruktury tak w Polsce, jak i w Trójmieście. Umieszczanie takiej jednostki tuż przy 500-tys mieście w niewielkiej odległości od królewieckiej enklawy Putina, to przejaw ekstremalnej wręcz głupoty i nieodpowiedzialności. Jednostka FSRU jest nam niezbędna, ale dla bezpieczeństwa umieszczona gdzieś na wybrzeżu środkowym(Ustka-Kołobrzeg).

    1. To teraz pomyśl chwilę jakie warunki muszą zaistnieć by nastąpiła eksplozja.

  2. Niuniu

    Pięknie to brzmi ale to przecież farsa. Ofertę złoży PGNIG bo takie polecenie polityczne zostało wydane no i może jeszcze np. Orlen z tego samego powodu.

    1. Farsą to są twoje brednie o kończących się złożach w Norwegii i tanim gazis z Rosji....

  3. Buczacza

    To skandal kto to widział żeby jeszcze jeden gazoport. Do tego pływający. Dobrze że poniżej są prawdziwi Polacy i patrioci. Zawsze czujni zwarci niczym ważka. Podziwiam...

  4. Pulsar

    A czy nie lepiej w koncu zrobić odwiert powyżej 3,5 km w nieodleglej Gdyni Chwarznie gdzie Agip miał koncesję poszukiwawczą, geo badaniami znalazł złożę po czym z przerażeniem porzucił Polskę ??? Bo jak rozumiem kraje świata dzielą się na te skupione w kartelu wydobywczym i na które mają kupować bez prawa do własnego wydobycia ??? I my niestety jesteśmy w tej drugiej grupie.... Gdy już będziemy w okresie zero emisji CO2 to okaże się że na ropie i gazie spaliśmy... ale winnych już nie będzie... Budowę geologiczna Zatoki Gdańskiej mamy jak kraje Zatoki Perskiej, byliśmy na równiku plytkowodnym ciepłym morzem w okresie formowania się złóż.... Tyle rzeczy można by zrobić za jeden rok wydatków z 500+ ... czy temu typu zbytecznych wydatków. I mieć wpływy do budżetu z inwestycji zamiast wypływów... np benzyna syntetyczna z CO2 elektrociepłowni sprawdzone już w Lublinie czy zgazowywanie węgla pod ziemią, o głębokiej geotermii prof Zolkiewicza nie wspomnę... Bogaty kraj głupców tak mówi się o krajach Afrykańskich i o nas....