USA: mniej paliw kopalnych dzięki bakterii jelitowej

14 maja 2021, 16:45
koli-bacteria-123081_1280
Fot. Pixabay

Badacze wojskowi pomagają wyskalować wykorzystanie bakterii E. coli do produkcji paliwa do pocisków Hellfire, co stanowi część większego planu produkcji małych partii specjalistycznych chemikaliów w tańszy i czystszy sposób przy użyciu drobnoustrojów.

Wykorzystanie bakterii jelitowych do produkcji paliwa rakietowego jest papierkiem lakmusowym ekspansji armii w zakresie biologicznych zdolności produkcyjnych.

"Jest nadzieja, że dzięki temu amerykańskie wojsko nie będzie korzystać jedynie z chemikaliów pochodzących z ropy naftowej w kosztownych zakładach petrochemicznych i często dostępne u ograniczonych dostawców" - czytamy w oświadczeniu Centrum Biologii Chemicznej Dowództwa Rozwoju Zdolności Bojowych.

„Wiele kluczowych chemikaliów jest albo wytwarzanych w kraju z jednego źródła, albo, co gorsza, w obcych krajach, które mogą nie zawsze być chętne do eksportu” - powiedział portalowi stripes.com Peter Emanuel, starszy naukowiec z centrum ds. bioinżynierii.

Emanuel kieruje inicjatywą centrum dotyczącą produkcji biologicznej, która jest częścią tego, co nazywa "rewolucją produkcyjną, która może uczynić Stany Zjednoczone samowystarczalnymi".

Wzrost w sektorze bioprzemysłowym może spowodować, że Stany Zjednoczone zmierzą się z Chinami w wyścigu technologicznym produkcji supermocarstw w nadchodzących latach, powiedzieli urzędnicy, ale może również zapewnić ożywienie gospodarcze, jednocześnie zmniejszając finansowe i środowiskowe koszty produkcji.

Produkcja biologiczna opiera się na bakteriach i innych mikroorganizmach ze zmodyfikowanym DNA do wytwarzania materiałów, które są kosztowne lub niemożliwe do uzyskania w inny sposób, w tym wysokoenergetycznych związków chemicznych używanych w materiałach wybuchowych.

Reklama
Reklama

Zakład bioprodukcji armii hoduje mikroby, których używa do fermentacji płynów przechowywanych w dużych, błyszczących stalowych kadziach, "tak jak w minibrowarach" - głosi oświadczenie.

Produkcja paliwa rakietowego Hellfire będzie pierwszym dużym projektem weryfikacyjnym dla rozbudowanego i zmodernizowanego obiektu centrum w Aberdeen Proving Ground w stanie Maryland, i będzie odpowiedzią na pilną potrzebę obronną, powiedzieli urzędnicy.

Zakład będzie produkował chemiczny prekursor paliwa, zwany BT, który Departament Obrony obecnie otrzymuje od jednego dostawcy z USA. Inne laboratoria DOD pomogą wyprodukować produkt końcowy o nazwie BTTN.

"Ustanowienie alternatywnego krajowego źródła tego paliwa jest ważne, ponieważ Hellfire jest preferowaną przez armię amerykańską bronią do precyzyjnych ataków na cele o dużej wartości" - podaje centrum na swojej stronie internetowej.

Paliwo jest używane w praktycznie wszystkich jednostopniowych pociskach rakietowych w amerykańskim arsenale, ponieważ jest bardziej stabilne niż nitrogliceryna - podaje strona.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
rob ercik
sobota, 15 maja 2021, 10:03

W USA już całkiem blisko do przekroczenia 1 000 000 000 ofiar covid19 ...

Tweets Energetyka24