Reklama

Gaz

Ukraina: Zapasy gazu po sezonie grzewczym najwyższe od 30 lat

Fot. www.europolgaz.com.pl / ilustracyjne
Fot. www.europolgaz.com.pl / ilustracyjne

Od początku sezonu grzewczego 2019 - 2020 Ukraina wykorzystała zaledwie niewielką część gazu zgromadzonego w podziemnych magazynach.

Dane na koniec pierwszego tygodnia kwietnia wskazują, że w ukraińskich magazynach znajduje się 15,8 mld m3 gazu. To zdecydowanie więcej (+45%), niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jest to również najwyższy wskaźnik na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat.

Najbliżej osiągnięcia podobnego wolumenu Ukraińcy byli w sezonie 2008 - 2009, kiedy na koniec sezonu zapasy w PMG wynosiły 15,4 mld m3. 

„Zgromadziliśmy znaczne rezerwy gazu ziemnego w magazynach na wypadek zatrzymania tranzytu w 2020 r.” - mówi Andriej Kobolew, prezes Naftohazu. „Umocniło to pozycję Ukrainy w negocjacjach dotyczących nowej umowy tranzytowej i pomogło osiągnąć korzystne warunki” - kontynuował. W opinii Kobolewa dzisiaj przed Ukrainą stoją nowe wyzwania związane ze stabilnością systemu energetycznego, ale jak dodaje:  „(...) znaczne rezerwy gazu w podziemnych magazynach pomogą nam przezwyciężyć ten kryzys”.

Reklama

Komentarze

    Reklama