Reklama

Gaz

Ukraina reaguje na problemy Nord Stream 2: "Możemy zwiększyć tranzyt rosyjskiego gazu"

Fot. www.europolgaz.com.pl
Fot. www.europolgaz.com.pl

W związku z kłopotami Nord Stream 2 i Turkish Stream Ukraina jest przygotowana do zwiększenia tranzytu rosyjskiego gazu- poinformował Serhij Makogon, kierujący pracami tamtejszego operatora.

Makogon przypomniał, że ukraiński system posiada zdolności przesyłowe na poziomie 145 mld m3 gazu rocznie. Oficjalne dane wskazują, że w okresie styczeń - listopad 2020 Rosjanie przesłali przez Ukrainę do Europy 50, 1 mld m3 gazu. To aż 38% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Jeszcze mniej spodziewano się w roku 2021 (ok. 40 mld m3), ale trudności związane z terminowym uruchomieniem projektów Nord Stream 2 i Turkish Stream, prawdopodobnie zmienią ten stan rzeczy.

Menadżer zauważył, że jeśli Rosja będzie potrzebować dodatkowych wolumenów, to nie będą konieczne negocjacje międzyrządowe. „Regularnie prowadzimy aukcje na roczne, kwartalne, miesięczne i dobowe zdolności przesyłowe - to wymóg europejskiego prawa. Jesteśmy gotowi zapewnić dodatkowe wolumeny tranzytowe zarówno dla Gazpromu, jak i innych firm z Rosji oraz Azji Centralnej” - deklarował.

W październiku Makogon oświadczył z kolei, że Kijów będzie w stanie skutecznie zareagować na sytuację, w której tranzyt rosyjskiego surowca zostałby całkowicie wstrzymany. Kluczem ma być tutaj zorganizowanie Gazpromowi konkurencji w postaci dostawców z regionu Azji Środkowej. Chodzi głównie o otwarcie się na takie kraje jak Turkmenistan czy Kazachstan. Do realizacji tego scenariusza potrzebne jest jednak wsparcie ze strony Unii Europejskiej - docelowego odbiorcy.

Reklama
Reklama

Komentarze