Reklama

Gaz

Statek mogący ukończyć Nord Stream 2 płynie w kierunku Hiszpanii

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Statek do układania rur Akademik Czerski, który wedle rosyjskiego ministerstwa energii jest w stanie ukończyć Nord Stream 2, płynie w kierunku Europy. Obecnie znajduje się u wybrzeży Angoli. 

W lutym statek opuścił port Nakhodka na Dalekim Wschodzie i popłynął w kierunku Singapuru, gdzie miał przypłynąć 22 lutego. Trasa została później zmieniona na Sri Lankę. Następnie kurs został wyznaczony na Kanał sueski, ale trasa została zmieniona na port Maputo w Mozambiku. Następnie statek podążył do Kapsztadu i miał przybyć do Konga 10 kwietnia. Jednak zmienił kurs na Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich, gdzie spodziewany jest 18 kwietnia - wynika z danych portalu vesselfinder.com. 

Statek eksploatowany jest przez Gazprom Fleet od 2016 roku.

Szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że gazociąg zostanie ukończony samodzielnie. Minister energii Rosji Aleksander Nowak nazwał statek Akademik Czerski „możliwym budowniczym Nord Stream 2”. Rosja wciąż spodziewa się uruchomienia gazociągu można się spodziewać przed końcem 2020 r. 

Kontrowersyjny gazociąg

Druga nitka gazociągu Nord Stream na dniE Morza Bałtyckiego od początku wzbudza ogromne kontrowersje. Wspólny projekt rosyjskiego Gazpromu, niemieckich Unipera i Wintershell, brytyjsko-holenderskiego Shella, francuskiej Engie i austriackiego OMV wyklucza Europę Środkowo-Wschodnią z tranzytu gazu i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu, w tym również dla Polski. 

W grudniu prezydent USA Donald Trump nałożył sankcje na firmy uczestniczące w projekcie. W styczniu doszły dodatkowe sankcje na dostawców m.in. na Swiss Allseas. Amerykański przywódca zdążył w ostatniej chwili, gdyż do zakończenia budowy gazociągu pozostało 100 km. Kreml jednak odgraża się, że Nord Stream 2 zostanie ukończony.  

Reklama

Komentarze

    Reklama