Gaz
Setki milionów euro w błoto. UE wydała majątek na projekty gazowe, które nie powstały
Według najnowszych badań w ciągu niespełna dziesięciu lat Unia Europejska wydała 440 mln euro na gazociągi, które albo nigdy nie zostały ukończone, albo zostały wstrzymane i ich przyszłość nie jest pewna.
W sumie od 2013 r. wydano prawie 5 miliardów euro z pieniędzy podatników krajów UE na 41 projektów gazowych, takich jak rurociągi lub terminale importowe, znane jako „Projekty o znaczeniu wspólnotowym” (PCI) - według badania przeprowadzonego przez międzynarodową organizację pozarządową Global Witness.
Szacuje się, że z tego około 440 milionów euro zostało przelanych na siedem projektów gazowych, które nie powiodły się lub zostały zawieszone - przekazuje Global Witness.
Zdecydowaną większość tej kwoty - ponad 430 mln euro - wydano na rurociąg BRUA, który miał połączyć Bułgarię, Rumunię, Węgry i Austrię ze złożami gazu na Morzu Czarnym - podkreśla euractiv.com.
Badania nad gazem podmorskim w strefie ekonomicznej Bułgarii i Rumunii nad Morzem Czarnym były w przeszłości gorącym tematem, ale w przypadku Bułgarii prace są całkowicie wstrzymane.
Zaprojektowany w celu uniezależnienia Europy od rosyjskiego gazu, BRUA zamierza w pierwszej fazie dostarczać 1,75 miliarda m3 gazu, szacowane koszty projektu wyniosą 479 milionów euro.
Odcinek gazociągu został ukończony w listopadzie 2020 roku, ale znajduje się on w całości w Rumunii i nie dociera ani do Morza Czarnego, ani do sąsiadów kraju.
Inwestorzy obawiają się, że BRUA nie będzie transportować gazu po tym, jak ExxonMobil - który prowadził największą część projektu - ogłosił, że chce sprzedać swoją koncesję.
Plany rozszerzenia BRUA na Węgry zostały anulowane w kwietniu ubiegłego roku i jest mało prawdopodobne, aby rura przesyłała gaz z Morza Czarnego - nie spełniając początkowych ambicji projektu, gdy UE określiła go jako „Projekt o znaczeniu wspólnotowym”.
Pozostałe sześć projektów to:
- Trzeci Interkonektor Portugalia-Hiszpania(anulowany). Dotacja UE: 97 359 EUR
- Gazociąg Midcat łączący Francję i Hiszpanię (anulowany). Dotacja UE: 6253708 EUR
- Połączenie gazowe Polska-Czechy(wstrzymane). Dotacja UE: 1360868 EUR
- Gazociąg Pince-Lendava-Kidričevo(brak aktywności od otrzymania funduszy UE w 2014 roku). Dotacja UE: 344,500 euro
- Interkonektor gazowy Austria-Czechy(zatrzymany). Dotacja UE: 41 993 EUR
- Projekt gazowy Eastringłączący Słowację z granicą bułgarsko-turecką przez Rumunię i Węgry (odłożony na czas nieokreślony). Dotacja UE: 438 527 EUR.