Reklama

Gaz

Sasin: Jesteśmy przygotowani na odcięcie dostaw gazu przez Rosję

Autor. Twitter / @MAPGOVPL

Jesteśmy przygotowani na ewentualność odcięcia przez Rosję dostaw gazu, nasze magazyny są wypełnione w 80-90 proc. - powiedział w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Ocenił, że w perspektywie najbliższego roku Polska będzie w stanie prawie w całości uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

Reklama

W Programie Pierwszym Polskiego Radia Sasin był pytany, czy Polska jest przygotowana na ewentualne odcięcie przez Rosję dostaw gazu.

Reklama

Minister aktywów państwowych poinformował, że polskie magazyny gazu ziemnego są wypełnione w 80-90 proc. "Zgoła inaczej wygląda to w innych krajach, które są w znacznym stopniu uzależnienie od rosyjskiego gazu, jak Niemcy. To oznacza wielkie potencjalne zagrożenie dla Europy" - stwierdził szef MAP.

Warto jednak zwrócić uwagę, że wartości podawane przez wicepremiera dość istotnie odbiegają od tych, które znajdują się zarówno na stronach spółki Gas Storage Poland, jak i specjalistycznej platformie AGSI+. W obydwu przypadkach wskaźnik oscyluje w okolicach 58-59%.

Reklama

Czytaj też

Przypomniał, że Polska od wielu lat buduje infrastrukturę, która zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne. W tym kontekście wymienił gazoport w Świnoujściu, budowę Baltic Pipe, która "jest na finiszu", inne połączenia, m.in. poprzez Kłajpedę na Litwie.

"To wszystko daje nam nadzieję, że już w perspektywie najbliższego roku będziemy w stanie się w znacznym stopniu, a właściwie prawie w całości uniezależnić od rosyjskiego gazu" - powiedział Sasin. Zauważył, że Niemcy w 50 proc. korzystają z rosyjskiego gazu, a w poprzednich latach wiele zrobiły, żeby ten wolumen powiększać. "Temu ma przecież służyć Nord Stream 2" - dodał.

"Zagrożenia (odcięcia dostaw gazu - PAP) są absolutnie realne, w Polsce jesteśmy przygotowani na taki scenariusz, Europa gorzej. Jesteśmy przygotowani także na wszelkie inne kwestie, które mogą się pojawić. Mamy zidentyfikowane zagrożenia, które wraz z działaniami Rosji na Ukrainie mogą się również pojawić. Zakładamy, że nie są to zagrożenia militarne, ale inne zagrożenia związane z cyberatakami czy z przerwą w dostawie surowców energetycznych. Trzymamy rękę na pulsie" - zapewnił wicepremier.(PAP/jk)

Źródło:PAP / Energetyka24
Reklama
Reklama

Komentarze