Reklama

„Propozycje Komisji są odpowiedzią na obawy związane z bezpieczeństwem dostaw gazu, sytuacją geopolityczną i doświadczeniami kryzysów gazowych z lat 2006 i 2009” – zaznaczył na początku eurodeputowany.

„Co bardzo istotne, i na co nalegała Polska, Komisja podkreśliła wagę solidarności energetycznej między państwami członkowskimi, która ma polegać na dzieleniu się gazem w sytuacjach kryzysowych. Ma to na celu zapewnienie szczególnej ochrony obywatelom, gospodarstwom domowym, szpitalom i obiektom o znaczeniu strategicznym. Po raz pierwszy solidarność będzie wpisana jako reguła europejskiego prawa energetycznego” – dodał.

„Silny nacisk Komisja położyła również na rozbudowę strategicznej infrastruktury energetycznej, w tym mechanizmów dwukierunkowego przesyłu gazu między państwami Unii czyli tzw. rewersu gazowego” – mówił dalej Saryusz-Wolski.

„W swoich pomysłach Komisja stawia również na regionalizację bezpieczeństwa energetycznego czyli pomoc wzajemna mniejszych grup krajów sąsiadujących ze sobą i wskazuje na możliwość wspólnych zakupów gazu. To bardzo ważne ale chcielibyśmy ustanowienia wspólnych zakupów gazu jako reguły obowiązującego prawa” – dodał eurodeputowany.

„Zaproponowane w dokumencie przepisy to kolejny krok w kierunku budowy prawdziwych mechanizmów antykryzysowych na wypadek sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu dostaw. To kolejny krok dla zapewnienia obywatelom energii bez ryzyka przerw w dostawach i po możliwie niskiej cenie. To również kolejny krok aby uniemożliwić pewnym monopolistycznym dostawcom, jak Rosji wykorzystywania energii, w tym gazu, jako narzędzia szantażu politycznego” – podsumował rozporządzenie Saryusz-Wolski.

Zobacz także: W Teksasie rozpoczęło się "naftowe Davos"

Zobacz także: Nord Stream 2 po niemiecku: „Nie zdradzamy Europy Środkowej”

 

Reklama
Reklama

Komentarze