Reklama

Gaz

Rosyjski minister: nie będzie obniżki cen gazu dla Białorusi

Fot. Berlin Global / Flickr
Fot. Berlin Global / Flickr

Rosyjski minister energetyki poinformował, że w 2020 roku cena gazu dla Białorusi nie ulegnie zmianie.

„Wychodzimy z założenia, że na początku roku osiągnięto porozumienie w sprawie cen gazu dla białoruskich konsumentów w 2020 r.” - oświadczył Nowak w wywiadzie.

Minister dodał, że formuła cenowa zapisana jest w protokole podpisanym przez białoruski rząd oraz Gazprom. Jego zdaniem w umowach nie ma wzmianek dotyczących ewentualnej rewizji cen w bieżącym roku.

„Nasze firmy współpracują zgodnie z podpisanymi dokumentami. Cena wynosi 127 dolarów za tysiąc metrów sześciennych” - podsumował.

Przypomnijmy, że na początku kwietnia Białoruś wysłała wniosek dotyczący obniżenia ceny rosyjskiego gazu - informował o tym minister energii Wiktor Karankiewicz.

Białorusini uzasadniali swoje żądania sytuacją na światowych rynkach oraz poważną obniżką ceny m.in. gazu ziemnego. Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazł się m.in. „zakup części gazu na platformach giełdowych, po konkurencyjnych cenach”. 

Zdaniem białoruskiego prezydenta w obecnych warunkach ceny gazu dla jego kraju powinny kształtować się na poziomie 40-45 dolarów, a nie 127, jak obecnie. 

Reklama

Komentarze

    Reklama