• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Rosyjski ambasador: Berlin nie może od nas żądać niczego ws. Nord Stream 2

Fot. ww.nord-stream2.com
Fot. ww.nord-stream2.com

Wspólne oświadczenie Niemiec i Stanów Zjednoczonych dotyczące wsparcia dla Ukrainy nie jest dokumentem prawnie wiążącym. Z tego powodu Berlin nie może na jego podstawie żądać niczego od Moskwy - oświadczył Siergiej Nieczajew, ambasador Rosji w RFN.

„Wspólne oświadczenie Niemiec i Stanów Zjednoczonych nie jest dokumentem prawnie wiążącym, zwłaszcza dla Rosji, która nie brała udziału w jego przygotowaniu i podpisaniu. Dlatego Berlin nie może żądać niczego od Moskwy na podstawie dokumentu amerykańsko-niemieckiego” - oświadczył dyplomata.

Reklama
Reklama

Zwrócił również uwagę, że kwestia utrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę była regularnie podnoszona przez stronę niemiecką w kontaktach dwustronnych, m.in. podczas ostatniej roboczej wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Moskwie. 

Ambasador podkreślił, że oficjalne stanowisko Rosji w tej sprawie pozostaje niezmienne. „Jesteśmy gotowi rozważyć możliwość tranzytu przez terytorium Ukrainy po 2024 roku” - mówił i dodał: „ważnymi kryteriami pozostają: wykonalność ekonomiczna oraz odpowiednia wysokość popytu w krajach UE”. 

Komentarze